Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

G SS Pavetta.png

Pavetta Fiona Elen – królewna cintryjska, córka cintryjskiej pary królewskiej - Calanthe i Roegnera. Potomkini legendarnej Lary Dorren. Żona Duny'ego i matka Cirilli. Urodzona w 1235 roku.

Charakter i wygląd

Miała szmaragdowozielone oczy i popielatoszare włosy, które nosiła splecione w dwa warkocze sięgające poniżej pasa. Podczas uczty z okazji skończenia piętnastu lat założyła długą, srebrno-błękitną suknię, ściśniętą na biodrach paskiem z drobniutkich złotych ogniwek. Na głowie nosiła diadem z misternie zdobioną gemmą. Nie nosiła więcej ozdób; prawdopodobnie prawie całą biżuterią przekupiła służące i damy dworu, aby wpuszczały Jeża do zamku.

Pavetta bardzo różniła się od matki, ekspansywnej Lwicy Calanthe, i od introwertycznego, ożywiającego się tylko na łowach ojca, Roegnera. Była małomówna i zamknięta w sobie. Dzień upływał jej najczęściej na czytaniu poezji lub słuchaniu muzyki. Calanthe uważała, że takie zajęcia szkodzą córce i zmuszała ją do wypraw na łono natury. Podczas takich eskapad Pavetta zawsze starała się odłączyć od orszaku panien, zaszyć gdzieś i spokojnie czytać.

Historia

Wczesne życie

Pavetta urodziła się w 1235 roku w Cintrze, jako pierwsza i jedyna córka królowej Calanthe i króla Roegnera. Gdy Lwica dwukrotnie poroniła, jasnym się stało, że nie może mieć więcej dzieci. Po śmierci ojca Pavetty, Cintra potrzebowała króla. Stare rody pokładały nadzieje w młodej królewnie. Miała poślubić kogoś, kto zostanie nowym królem. Jej matka starała się nie dopuścić do zaręczyn i ślubu. Gdy Pavetta miała 10 lat, Calanthe zerwała pierwsze zaręczyny, jako powód podając wiek - jej przyszły narzeczony miał wtedy 13 lat. Arystokracja przejrzała jednak jej plany i zażądała, aby w wieku 15 lat królewna wyszła za mąż.

W wieku 14 lat Pavetta zdążyła poznać Jeża z Erlenwaldu. Zaimponował jej znajomością poezji i wrażliwością na sztukę. Oczarowana potworem spotykała się z nim przez kilka tygodni, w czasie których czytała z nim poezję. Jeżowi udało się w końcu namówić królewnę na randkę w zamku. Pavetta przekupiła służące i damy dworu biżuterią, aby wpuściły ukochanego. Okazało się, że z wybiciem północy Duny, bo tak miał na imię, zmienia się w przystojnego księcia; zafascynowana Pavetta od tego czasu zakochała się w nim na zabój.

Spotkania stały się częste i regularne, kochankowie nabrali rutyny i stali się nieostrożni. Podpatrzono ich i rzecz dotarła do królowej Calanthe. Calanthe pamiętała o przygodzie Roegnera i o Prawie Niespodzianki. Zdecydowana była pozbyć się Jeża za wszelką cenę, ale w taki sposób, by jej tym nie obciążano. Postanowiła ściągnąć do Cintry wiedźmina.

Biesiada zaręczynowa

Pięć lat po przerwanych zaręczynach, królowa zorganizowała ucztę z okazji piętnastych urodzin księżniczki. Calanthe najbardziej zależało na sprzymierzeniu się ze Skellige, więc chciała wydać Pavettę za Cracha an Craite, siostrzeńca króla Brana, który ubiegał się o rękę królewny. W środku uczty do sali wkroczył Jeż, który ubiegał się o rękę królewny powołując się na Prawo Niespodzianki. Wybuchła wrzawa, którą przerwała królowa - dała wybór księżniczce: oddać się Duny'emu lub go wygonić. Pavetta wybrała Jeża. Calanthe opadła na tron i rozkazała go zabić. Pavetta widząc rannego kochanka wskoczyła na krzesło i zaczęła krzyczeć, prawie zniszczyła zamek. Została powstrzymana przez Myszowora i Geralta.

Małżeństwo i ciąża

Po uczcie zaręczynowej Calanthe odbyła rozmowę z Pavettą, Dunym, Myszoworem, Eistem i Geraltem. Jeż opowiadał królowej swoją (nieprawdziwą zresztą) historię - podał się za syna Akerspaarka, ówczesnego króla Maecht. Ktoś rzucił na niego klątwę, więc wygnano go z dworu. Uratował Roegnera i zażądał dziecka, które mogło zdjąć z niego klątwę. Podczas konwersacji, królowa wypowiedziawszy słowa Daję ci Pavettę dopełniła przeznaczenie i zdjęła klątwę z Duny'ego.

Niedługo potem w Cintrze odbyło się podwójne małżeństwo - Calanthe z Eistem Tuirseach i Pavetty z Dunym. Rzekomy książę Maecht obiecał dać wiedźminowi wszystko, więc ten powołał się na Prawo niespodzianki.

Królewna cintryjska w Noc Belleteyn, równo 9 miesięcy po pierwszej nocnej schadzce (ok. 1 sierpnia), urodziła córkę - Cirillę Fionę Ellen Rianon, która była później obiektem zainteresowań całego świata.

Śmierć

Zginęła w 1257 roku w magicznej katastrofie wywołanej przez Vilgefortza na głębi Sedny. Emhyr chciał zabezpieczyć się z Pavettą i Cirillą w specjalnej kajucie, ale gdy dowiedział się, że Pavetta zostawiła Ciri w Cintrze, wpadł w szał. Doszło do kłótni, po której księżniczka została wypchnięta za burtę.

Upamiętnienie

Po śmierci Pavetty i upozorowanej śmierci Duny'ego, na Skellige zorganizowano konsolację. Podczas uczty pogrzebowej goście szeptali między sobą Geas Muire, co oznacza po skelligijsku Przekleństwo Morza.

Ciał nie odnaleziono, więc para nie ma grobu ani cenotafu, bo królowa Calanthe uszanowała obyczaj Skellige, w myśl którego nie stawia się cenotafów zaginionym ofiarom morza.

Galeria

Gwint

Serial

Inne

The Witcher (po polsku Wiedźmin)

Dane z książek Sapkowskiego

Włosy miała identycznego koloru jak matka - popielatoszare, ale nosiła je splecione w dwa warkocze, sięgające poniżej pasa. Oprócz diademiku z misternie rzeźbioną gemmą i paska z drobniutkich złotych ogniwek, ściskającego na biodrach długą srebrnobłękitną suknię, Pavetta nie nosiła żadnych ozdób.


Ostatnie życzenie, str. 137

A w Lwiątku płynie krew Calanthe. Bardzo gorąca krew. Znałam Cali, gdy była młoda. Kiedy zobaczyła chłopa, to tak przebierała nogami, że jakby chrustu podetkać, zajęłaby się żywym ogniem. Jej córka Pavetta, matka Lwiątka, była kubek w kubek. To pewnie i Lwiątko daleko nie padło od jabłoni.


Krew elfów, str. 209

- A Calanthe - dodał Codringher - gwałtownie usiłowała zajść w ciążę i urodzić syna. Nic z tego nie wyszło. Urodziła córkę Pavettę, potem dwukrotnie poroniła i stało się jasne, że nie będzie miała więcej dzieci.


Czas pogardy, str. 29

- Natomiast królewna Pavetta, żona dziwacznego Jeża, już w czasie ślubnej ceremonii miała na sobie podejrzanie luźną suknię. Zrezygnowana Calanthe zmieniła plany. Jeśli nie jej syn, pomyślała, to niech to będzie syn Pavetty. Ale Pavetta urodziła córkę. Przekleństwo, czy jak? Królowa mogła jednak jeszcze rodzić. To znaczy mogłaby. Bo zdarzył się zagadkowy wypadek. Ona i ów dziwaczny Jeż zginęli w nie wyjaśnionej katastrofie morskiej.


Czas pogardy, str. 30-31


Dane z pozostałych źródeł

  • W serialu the witcher w postać Pavetty wcieliła się Gaia Mondadori , natomiast głosu użyczyła Michalina Łabacz.

Informacje z opisu rodowodu Cirilli

Notkę o Pavetcie napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodowodu Ciri na swojej dawnej oficjalnej stronie.

PAVETTA (pełne imię Pavetta Fiona Elen) bardzo różniła się zarówno od matki, ekspansywnej Lwicy CALANTHE jak i od introwertycznego, ożywiającego się tylko na łowach ojca, ROEGNERA. Dzień upływał jej najczęściej na czytaniu poezji lub słuchaniu muzyki. CALANTHE uważała, że takie zajęcia szkodzą córce na cerę i płuca i wręcz zmuszała ją do częstych wypraw "na zdrowe łono natury". Podczas takich eskapad PAVETTA zawsze starała się odłączyć od orszaku panien (które słusznie miała za głupie) zaszyć gdzieś i spokojnie czytać.

Pewnego razu, gdy oddaliła się, ukryła i czytała, z krzaków wyłonił się nagle straszliwy potwór - zakute w zbroję ciało miał ludzkie, ale łeb ogromnego jeża. PAVETTĘ sparaliżowało ze zgrozy, a Jeż, ku jej zdumieniu, podniósł tomik poezji, który upuściła, usiadł i zaczął głośno czytać. W chwilę później deklamował zaś utwory innych poetów, które w sposób oczywisty znał na pamięć. PAVETTA słuchała, coraz bardziej oczarowana dziwnym stworem.

Przez kilka tygodni dochodziło do spotkań, wspólnego czytania i deklamowania, wreszcie Jeżowi udało się namówić PAVETTĘ, by spotkała się z nim po zmroku. Królewna przekupiła służące i damy dworu własną biżuterią i zorganizowała rendez vous. Ku jej zdumieniu z wybiciem północy Jeż zmienił się w przystojnego młodzieńca, który w dodatku powiadał się być zaklętym księciem o imieniu DUNY. Romantyczna dusza PAVETTY wzięła górę - dziewczyna pokonała ostatnie opory i została kochanką Jeża.

Spotkania stały się częste i regularne, kochankowie nabrali rutyny i stali się nieostrożni. Podpatrzono ich i rzecz dotarła do królowej CALANTHE. CALANTHE pamiętała o przygodzie ROEGNERA i o Prawie Niespodzianki. Zdecydowana była pozbyć się Jeża za wszelką cenę, ale w taki sposób, by jej tym nie obciążano. Postanowiła ściągnąć do Cintry wiedźmina...

O tym, co było dalej, opowiada szczegółowo nowela "Kwestia ceny". Równo w 9 miesięcy po pierwszej nocnej schadzce PAVETTY i DUNY'EGO, w Noc Belleteyn (z 30 kwietnia na 1 maja) urodziła się dziewczynka, której nadano imiona CIRILLA Fiona Elen Riannon.

Dość szczęśliwe pożycie PAVETTY i DUNY'EGO przerwała ich tragiczna śmierć. Obydwoje zginęli w tajemniczej katastrofie morskiej na osławionej Głębi Sedny.

"CIRI pamiętała powrót króla EISTA, jego skamieniałą, pobladłą twarz. I milczenie królowej. Pamiętała ponurą, straszną ucztę, na której dzikie, brodate morskie wilki ze Skellige powoli upijały się wśród przerażającej ciszy. Pamiętała szepty. Geas Muire... Geas Muire!

Pamiętała strugi ciemnego piwa, wylewanego na posadzkę, rogi, roztrzaskiwane o kamienne ściany halli w wybuchach rozpaczliwego, bezsilnego, bezsensownego gniewu. Geas Muire! PAVETTA!

PAVETTA, królewna Cintry, i jej mąż, książę DUNY. Rodzice CIRI. Przepadli. Zginęli. Zabiło ich Geas Muire, Przekleństwo Morza. Pochłonął ich sztorm, którego nikt nie przewidział. Sztorm, którego miało nie być..."

("Krew elfów", rozdz.7)

Nie odnaleziono ciał. Małżonkowie nie mają więc grobu - ani nawet cenotafu, albowiem królowa CALANTHE uszanowała obyczaj Skellige, w myśl którego nie stawia się cenotafów zaginionym ofiarom morza.


Władcy Cintry starszy herb Cintry

młodszy herb Cintry

CerbinCorrelCoram ICoram IICorbettDagoradCalantheRoegnerEist TuirseachNieoficjalny herb prowincji Cintra Emhyr var Emreis
Królowe
Becca z NazairuEschiva z SoddenRigoberta z LyriiFiona z TemeriiElen z KaedwenAdaliaCalanthe • "Cirilla"
Inni członkowie dynastii cintryjskiej
CirraPavettaCirilla