Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Physiologus - księga traktująca o zagadkowych potworach i bestiach, pełna rycin. Księgę wręczył Ciri krasnolud Molnar Giancardi w swoim banku, aby zająć ją czymś na czas rozmowy z czarodziejką Yennefer. W grze komputerowej Wiedźmin, Physiologus jest jedną z części dziennika, który nosi ze sobą Geralt. Pełni funkcję bestiariusza.

Dane z książek Sapkowskiego

O książce:

Księga nosiła tytuł Physiologus i była bardzo stara i bardzo podarta. Ciri ostrożnie przewróciła okładkę i kilka stron. Dzieło zaciekawiło ją natychmiast, bo traktowało o zagadkowych potworach i bestiach i było pełne rycin. Przez następnych kilka chwil starała się dzielić zainteresowanie pomiędzy księgę a rozmowę czarodziejki z krasnoludem.


Czas pogardy, str. 57

Yennefer utkwiła oczy w Ciri, która przyglądała się i przysłuchiwała, nawet nie próbując udawać zainteresowania Physiologusem.


Czas pogardy, str. 63

Fragmenty:

Wielce zagadkową jest sprawą, że jednorożec, choć niebywale płochliwy i ludzi się bojący, jeśli takową pannę napotka, która jeszcze z mężem cieleśnie nie obcowała, wnet przybieży do niej, uklęknie i bez nijakiego lęku głowę jej na podołku pokładzie. Ponoć w minionych a zamierzchłych czasach były takie panny, które istny proceder z tego sobie uczyniły. W bezżeństwie i wstrzemięźliwości trwały lata długie po to, aby łowcom jako wabiki na jednorożce służyć mogły. Wnet się jednak wyjawiło, że jednorożec jeno ku młodzieniutkim dziewicom idzie, starsze za nic sobie mając. Mądrym zwierzęciem będąc, jednorożec rozumie niechybnie, że ponad miarę w dziewictwie trwać podejrzaną i przeciwna naturze jest rzeczą.
Physiologus


Czas pogardy, str. 246

Wampir a. upiór, jest człowiek zmarły, przez Chaos ożywiony. Pierwsze życie utraciwszy, w. drugiego w nocnej porze używa. Wychodzi z grobu przy świetle księżyca i jeno za śladem jego promieni postępować może; napada śpiące dziewczęta lub młodych parobczaków, których nie przebudziwszy, krew ich słodką ssie.


Physiologus

Chrzest ognia, str. 140

W grze Wiedźmin

To hasło częściowo lub w całości napisano w języku angielskim. Jeśli możesz, przetłumacz je.
Physiologus
Books Generic wolf motif.png
Physiologus
Opis
Typ
Książka
Źródło
Lokacje
Kupno
1000 oreny
Sprzedaż
200 oreny
ID
it_scroll_319

Zawartość

Physiologus
Slynne dzielo, które zawiera wiele informacji o róznego rodzaju potworach.

Dziennik

Potwory:
Składniki:

Lokacje

Uwagi

  • In Chapter III, the Wielki Łowczy Królewski describes a family heirloom book that lists all monsters as the source of his knowledge. While he does not mention the title, the conversation seems to refer to a copy of this book. Talking to the Royal Huntsman with this book in inventory does not appear to make a difference, however.
  • When raining or early in the day you may have trouble finding the townsman that hands out the book, search the roads leading to the square.
  • It may seem like the townsman simply gives this book to Geralt saying it will clear his debts with Leuvaarden, but no further explanation is given. Prior to the Enhanced Edition, if you checked your finances after that "gift", you would see that it had in fact cost you 1000 oreny. With the Enhanced Edition, this unexpected cost has been eliminated.
  • There is a real-world counterpart to this book, too.