Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Mapa pokazująca rzekę Pontar (wersja z dnia 29.06.2006)

Tonący statek Demawenda na rzecze Pontar

Pontar - rzeka płynąca na granicy Redanii i Temerii. Oraz Aedirn i Kaedwen. W górnym biegu niegdyś leżało Loc Muinne. W lasach nad rzeką można było spotkać Scoia'tael. Nad Pontarem leży twierdza Hagge. Jedna z najdłuższych rzek na Północy.

Główne dopływy:

Miasta i twierdze leżące nad rzeką:


Dane z książek Sapkowskiego

Granica pomiędzy Redanią a Temerią przebiega środkiem nurtu Pontaru.


Krew elfów, str. 169

Nilfgardczycy przeszli przez Dol Angra (...) Stłamsili Lyrię, we cztery dni doszli do Aldersbergu. (...)Nynie chyżo idą na północ, spychają wojska Aedrin ku Dolinie Pontaru i ku Dol Blathana. Idą ku nam, ku Kaedwen.


Krew elfów, str.

Tu jest Temeria. (...) Tu jest Wyzima. (...) Tu w dolinie Pontar, leży księstwo Ellander.


Krew elfów, str.

Był w drodze od dwóch dni. Rozkaz królewski i poczta dopadły go w Hagge, gdzie wypoczywał po powrocie z Tretogoru. Opuścił twierdzę nocą, galopując gościńcem wzdłuż lewego brzegu Pontaru, przekroczył granicę z Temerią przed świtem, a teraz, w południe następnego dnia, był już nad brzegiem Ismeny.


Czas pogardy, str. 7

- Gdy będziesz w lasach nad Pontarem, uważaj. Widziano tam Wiewiórki. A i zwykłych zbójów nie brakuje w tamtych okolicach.


Czas pogardy, str. 47

Tu oto widzimy Geoffreya Moncka wyruszającego w górę Pontaru, wtedy jeszcze zwanego Aevon y Pont ar Gwennelen, Rzeką Alabastrowych Mostów. Monck płynął do Loc Muinne, aby skłonić tamtejsze elfy do przyjęcia grypy dzieci, Źródeł, które miały być szkolone przez elfich magów.


Czas pogardy, str. 133

Dane z pozostałych źródeł

Ciekawostki i inne informacje

  • Kiedyś rzeka ta była nazywana Aevon y Pont ar Gwennelen, Rzeką Alabastrowych Mostów.
  • "Kto kontroluje Dolinę Pontaru, kontroluje Północ" - przysłowie.

Galeria

Pontar na mapie gry The Witcher.