Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Profesor Szezlock
Tw3 journal shakeslock.png
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Profesja
Profesor

Profesor Premetycjusz Szezlock to najwybitniejszy specjalista od okultyzmu i czarnej magii. Jeszcze przed wybuchem kolejnej wojny z Nilfgaardem wykładał na akademii w Oxenfurcie, lecz ostatnimi czasy zyskał sławę dziwaka, któremu kompletnie odbiło. Za ten stan rzeczy odpowiada Olgierd. Szlachcic udał się do uczonego, by ten znalazł sposób na ostateczne pozbycie się Gauntera o'Dima, lepiej znanego jako Pan Lusterko.

Profesor poznał całą historię von Evereca, wliczając w to jego pragnienie zdobycia majątku oraz cenę, jaką przyszło mu za owe życzenie zapłacić. Szezlock rozpoczął od studiowania ksiąg, wliczając w to nawet nilfgaardzkie biblioteki. Sprawdził także ludowe podania i przekonał się, że Pan Lusterko nie jest człowiekiem, lecz złem wcielonym, które lubi zawierać pakty. Odkrył jeden przypadek, kiedy szczęśliwcowi udało się zerwać wcześniej zawartą umowę.

Godziny nad księgami zaowocowały utratą wzroku. Mimo to profesor twierdzi, że widział wyraźnie Gauntera, gdy ten w końcu zaszczycił go swoją obecnością. Demon wyraził w ten sposób uznanie dla człowieka, który od tak dawna śledził jego historię i poczynania. Stworzył dla Szezlocka magiczny krąg, w którym miał czuć się bezpiecznie. Zsyłał na mężczyznę różne wizje, wmawiając mu nawet, że ma córkę, Amelię, którą następnie zabił ku rozpaczy Premetycjusza.

Profesor przebywa w swoim domu od ponad dwóch lat, zaś przed drzwiami znajduje się straż złożona z łowców czarownic. Geraltowi udaje się pokonać tę przeszkodę, dzięki czemu dowiaduje się więcej o Panu Lusterko. Wydaje się, że wiedźmin powstrzymuje próbę zabicia uczonego, lecz ten potyka się o butelkę i uderza w głowę, przez co ponosi śmierć na miejscu.

Zadania

  • Kto sieje wiatr...

Dziennik

Kiedy Geralt zastanawiał się, w jaki sposób może pokonać Pana Lusterko, z pomocą przyszła mu Shani. Okazało się, że jeden z profesorów uniwersytetu w Oxenfurcie od wielu lat zgłębiał wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z czarną magią. Problemem było to, że łowcy czarownic od jakiegoś czasu wykorzystywali wiedzę profesora do swoich celów. Dlatego też mieszkał w strzeżonym przez nich domu. Oficjalnie go nie więzili, ale dostęp do niego był utrudniony.
Profesor opowiedział Geraltowi, jak wiele czasu spędził, tropiąc Pana Lusterko, zwanego również Gaunterem o’Dimem. Do poszukiwań nakłonił go Olgierd von Everec, suto mu za to płacąc. Szezlock odkrył wiele tajemnic o’Dima, między innymi sposób, w jaki można go przechytrzyć... Niestety, nie dożył chwili, w której mógłby się przekonać, czy Geraltowi udała się ta sztuka – w momencie, w którym przekroczył runiczny krąg namalowany na podłodze swego domu – zginął. Nigdy się nie dowiemy, czy profesor wyszedł poza krąg przypadkiem, czy też zrobił to umyślnie. W chwili, kiedy rozmawiał z Geraltem, był już bardzo zmęczonym, udręczonym człowiekiem.