Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Przeraza - potwór żyjący na pustyniach i w środowiskach bardzo suchych, z wyglądu przypominający modliszkę o barwie piaskowej, zielonej lub szarej, dochodzi do 190 cm wzrostu. Przeraza ma niesamowity refleks, a bez jedzenia może przeżyć do tygodnia. Zamieszkuje jaskinie i jamy, poluje przy wodopojach lub okresowych zbiornikach wodnych. Żywi się głównie zwierzętami pustynnymi, choć nie waha się atakować ludzi. Vesemir musiał (podobno) kilka razy walczyć z przerazami. To według niego jedne z najgroźniejszych potworów.

Dane z książek Sapkowskiego

I było coś, co żyło tylko po to, by zabijać. Z głodu, dla przyjemności, powodowane czyjąś chorobliwą wolą, z innych przyczyn. Mantikora, wyvern, mglak, żagnica, żyrytwa, przeraza, leszy, wampir, ghul, graveir, wilkołak, gigaskorpion, strzyga, zjadarka, kikimora, wipper.


Ostatnie życzenie, str. 121

Zaczęła uważniej patrzeć pod nogi, a przed oczami stanęły jej ryciny z ksiąg, które oglądała w Kaer Morhen. Gigantyczny skorpion. Scarletia. Przera­za. Wicht. Lamia. Krabopąjąk. Potwory żyjące na pusty­niach.


Czas pogardy, str. 254

W grze Wiedźmin

Przeraza
Bestiary Frightener full.png
Szczegóły
Występowanie
Przerazy są bardzo rzadkie. Powstają w wyniku magicznych eksperymentów. By stworzyć Przeraze, mag musi posiadać wielką moc i podstawową wiedzę o mutacji.
Odporności
Przerazy są odporne na większość efektów.
Podatności
Wrażliwa na stal i srebro, bardzo wrażliwa na głośne dźwięki o wysokiej częstotliwości
Taktyka
W walce Przerazy polegają na ich wielkości i sile, starają się powalić przeciwnika, a następnie zadać śmiertelny cios.
Składniki alchemiczne
Oko przerazy
Pazur przerazy

Przeraza wg autorów gry nie odbiega zasadniczo wyglądem od oryginalnego opisu tego monstrum. Pojawia się w Prologu, podczas ataku Salamandry na Kaer Mohren. Kontrolowana jest ona magicznie poprzez Savollę, maga. Przeraza wrażliwa jest na dźwięki.

Wpis w Dzienniku

Przerazy są bardzo rzadkie. Aby stworzyc przerazę mag musi dysponowa podstawową wiedzą o mutacjach i wielką mocą. Pierwszym czarodziejem, który stworzył przerazę, był niesławny renegat Dagobert Sulla, pilny student zerrikańskich mistrzów alchemi i nadzorca Próby Traw przeprowadzanej w Kaer Morhen. Widząc jak straszliwym dziełem jest przeraza, Sulla rzekł: "Cóżem uczynił?", a następnie zniszczył potwora. Notatki Sulli wszakże nie zostały zniszczone.

Galeria