Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Saesenthessis
Saskia 01.jpg
Informacje podstawowe
Przydomek / pseudonim(y)
Saskia
Smokobójczyni
Dziewica z Aedirn
Pochodzenie
Hołopole
Płeć
Kobieta
Rasa
Smok (zdolna do polimorfii tylko w człowieka)
Narodowość
Zerrikania
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Ciemny Blond
Kolor oczu
Czarny
Informacje rodzinne
Rodzina
Iorweth (partner)
Rodzice
Borch Trzy Kawki (ojciec)
Myrgtabrakke (matka)
Wystąpienia

Saesenthessis, wśród ludzi zwana Saskią, Dziewicą z Aedirn lub Smokobójczynią - partnerka Iorwetha.

Geralt był jedną z osób, które jako pierwsze poznały największy sekret Saskii - była ona smoczycą (notabene córką przyjaciela Geralta - Borcha Trzy Kawki), mogącą polimorfować w postać człowieka, ale tylko w jedną postać ludzką, zaś jej ojciec, Villentretenmerth, mógł polimorfować w każdą, wybraną postać.

Jej "ojciec" zaszczepił w niej miłość do ludzi, a także szacunek i tolerancję dla życia. Saskia charakteryzowała się niezwykłym hartem ducha, walecznością i odwagą.

Charakterystyka

Jest urodziwą, młodą kobietą o długich włosach w kolorze ciemnego blondu oraz czarnych oczach. Nosi pełną zbroje płytową. Saskia to postać niesamowicie charyzmatyczna, ze względu na swoją odwagę i hart bardzo szanowana przez swoje wojsko. Dostrzegając ból nieludzi pragnie zrobić wszystko, aby odmienić ich los.

Jest utalentowaną wojowniczką walczącą z pomocą miecza i tarczy. Najniebezpieczniejsza jest jednak w swojej prawdziwej postaci. Jako ogromny, latający smok z łatwością sieje spustoszenie, nawet bez pomocy ognia.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Ścieżka Iorwetha

Na początku aktu II na naradzie wojennej Saskia zostaje otruta. Przez większość akcji aktu II Geralt szuka składników antidotum. Po jej uzdrowieniu wręcza ona wiedźminowi miecz Vandergrifta, aby przepędził mgłę upiorów. Po przepędzeniu mgły pod jej dowództwem armia Henselta została odparta od Vergen. Poprowadziła wówczas do walki głównie chłopów i nieludzi.

W akcie III pod wpływem czarów stała się bezwolnym narzędziem w rękach Filippy Eilhart oraz czarodziejki Sheali de Tancarville. Kiedy Geralt przybywa na Zjazd Czarodziejów do Loc Muinne, może współpracować z Filippą, a ta da mu sztylet-antidotum. Podczas narady Saskia lata nad miastem w swojej smoczej formie i pluje ogniem. Po długiej walce ze smoczycą, jeśli odzyskaliśmy antidotum, Geralt ulecza ją, a gdy wiedźmin go nie odzyskał zostawia smoka na pastwę losu lub dobija ją.

Ścieżka Roche'a

W akcie II, podczas walki z Henseltem zostaje ranna w twarz. Później wiedźmin spotyka ją w jaskini nieopodal Vergen, gdzie wręcza Geraltowi miecz Vandergrifta, aby przepędził mgłę upiorów.

W akcie III pod wpływem czarów stała się bezwolnym narzędziem w rękach Filippy Eilhart oraz czarodziejki Sheali de Tancarville. Kiedy Geralt przybywa na Zjazd Czarodziejów do Loc Muinne, Saskia lata nad miastem w swojej smoczej formie i pluje ogniem. Po długiej walce ze smoczycą mamy wybór: dobić ją lub zostawić.

Ciekawostki i inne Informacje

 • Obecnie jest z Iorwethem w związku partnerskim,
 • Obecnie mieszka ze swoim partnerem w Zerrikanii,
 • W zależności od „Ścieżki” i naszych decyzji możemy ją uratować przeciwzaklęciem, pozostawić ranną własnemu losowi, bądź zabić,
 • Jeśli Geralt ją uratuje, w finałowej rozmowie ujawni swoje zainteresowanie krasnoludami (w angielskiej wersji gry),
 • Saskia była nieświadoma uczuć Iorwetha, a jego oddanie wobec siebie tłumaczyła walką o słuszną sprawę,
 • Po wydarzeniach z gry prawdopodobnie związała się z Iorwethem - gdyż jak sama przyznała „przydałby się jej chłop”,
 • Prawdopodobnie jej matką jest Myrgtabrakke,
 • Założyć może w zależności od decyzji gracza Wolne Państwo,
 • Była bardzo wyrozumiałą osobą. Gdy Geralt poprosił ją o symbole potrzebne do odczarowania mgły, ta dała mu je bez wahania zdając sobie sprawę z zagrożenia. Mimo współpracy z wojskiem Kaedwen i królem Henseltem zaproponowała Geraltowi przyłączenie się do rebelii, jednak wtedy Biały Wilk odmówił, bo miał zobowiązania wobec Vernona Roche'a,
 • Iorweth powiedział o Saskii, że jest ona uosobieniem dobra i całkowitym przeciwieństwem Eilhart. Geralt mówi to samo Triss, kiedy zdecydował się ją uratować zamiast pomóc elfowi i pozostawił smoczycę żywą w lesie,
 • Iorweth rozpuścił plotkę, aby Saskia miała posłuch u ludu, że za zabicie smoka została odznaczona na dworze w Vengerbergu,
 • W śnie „chłopa” w jaskini harpii, Geralt widzi Saskię jakożby już nie była „Dziewicą z Aedirn”, lecz to tylko sen jakiegoś chłopa,
 • Była osobą chełpliwą i zarozumiałą względem królów czy innych ludzi błękitnej krwi. Sheldon mówił, że Saskia gotowa byłaby plunąć w twarz samemu cesarzowi Emhyrowi,
 • Głosu Saskii użyczyła Agnieszka Przestrzelska,
 • Jej losy bez zdjęcia z niej uroku nie są jasne - jednak według gry GWINT, Saskia "Uwalnia się dopiero po zdjęciu czaru przez Geralta lub śmierci jednej z czarodziejek" - co wskazuje na to, że prędzej czy później zostaje odczarowana w inny sposób i odzyskuje dawną postać,
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Dane z gry GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana

Wpis z Księgi Nagród

Zwój 1: Saskia miała wiele przydomków: zwano ją Królową Doliny Pontaru, Dziewicą z Aedirn oraz Smokobójczynią. Cóż… Z perspektywy czasu wiemy, że przynajmniej dwa z trzech tych przydomków były niezasłużone.

Zwój 2: Jako, że zaglądać obcym pod pierzynę nie przystoi, ostawmy miano „Dziewicy”, a skupmy się na „Smokobójczyni”. Otóż Saska nie zgładziła żadnego smoka. Ale… Zyskałaby ten tytuł, gdyby targnęła się na własne życie.

Zwój 3: Tak, tak, nie ma tu żadnej omyłki. Saskia - a właściwie Saesenthessis, bo tak brzmiało jej pełne imię - była złotym smokiem. A te istoty potrafią przybrać dowolną postać…

Zwój 4: A zatem… Czemu Saskia zdecydowała się akurat na ludzką formę? Czemu mieszała się w człowiecze sprawy? Cóż… Odziedziczyła chyba słabość do tego ludu po ojcu, Villentretenmerthie.

Skrzynia 1: Nie ma pewności, kim była matka Saskii, ale najpewniej była nią Myrgtabrakke - smoczyca, na którą nagonkę poprowadził onegdaj Niedamir, król Caingorn. Kogo nie było na tej wyprawie! Yarpen Zigrin i jego krasnoludy, Eyck z Denesle, czarodzieje Dorregaray i Yennefer z Vengerbergu, rębacze z Crinfrid, wreszcie sam Geralt z Rivii… Mimo to, smoczycy nie udało się upolować. A czemu? Nikt z uczestników wyprawy nie chciał o tym mówić…

Skrzynia 2: Marzeniem Saskii było utworzenie nowego państwa w Dolnie Pontaru, na styku królestw Kaedwen i Aedirn. Przedstawiciele wszystkich ras - elfy, krasnoludy, ludzie, niziołki, gnomy - mieli tam żyć w pokoju, wolni od uprzedzeń i dyskryminacji. Piękny sen… Który niezwykle ciężko było ziścić.

Skrzynia 3: Czytając zapisy płomiennych przemów Saskii, ciężko oprzeć się wrażeniu, że była niezwykle… Naiwna. Bo czy doświadczony polityk mógłby uwierzyć, że chłopskie powstanie pokona zaprawione w boju armie króla Henselta, że Scoia’tael wyjdą z lasu, by bronić ludzi i krasnoludów, że pomoc czarodziejek z Loży może być bezinteresowna? Ale… Tacy marzyciele są potrzebni. Tylko oni mogą zmienić świat na lepsze.

Galeria

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Smocza forma

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Gwint

Inne