Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Sheala de Tancarville
Tw3 journal sheala.png
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Samotnica z Koviru
Rasa
Człowiek
Płeć
Kobieta
Kolor włosów
Ciemny
Kolor oczu
Ciemny
Tytuł(y)
Była doradczyni królowej Zuleyki
Przynależność
Loża Czarodziejek
Profesja
Czarodziejka

Sheala de Tancarville, zwana Samotnicą z Koviru - czarodziejka z Creyden, doradczyni królowej Zuleyki z Koviru, najważniejsza (po Filippie) członkini Loży i jedna z najpotężniejszych czarodziejek na Północy. Wielokrotnie odmawiała kandydatury na członka Kapituły, tłumacząc się że w pełni pochłania ją praca. Z wyglądu kobieta surowa, zawsze odziana po szyję w czerń. Samotna i bez powiązań .

Charakterystyka

Jest szczupłą kobietą o czarnych włosach, na których nosi hennin. Nosi wyzywające stroje odsłaniające dekolt, tak została ukazana w grach, co jest jednak sprzeczne z jej aparycją w sadze. Jest kobietą poukładaną, opierającą się na logicznym myśleniu. Cechuje ją pewność siebie i skłonność do intryg oraz manipulacji.

Chociaż Sheala nie znała prawdziwych planów Letho, którego wynajęła do zamordowania króla Aedirn, to jednak ostatecznie jej udział w spisku został wykryty. Samotnica z Koviru pojawiła się na zjeździe monarchów w Loc Muinne, gdzie tylko interwencja smoka ocaliła ją przed aresztowaniem i przesłuchaniem. Sheala padła jednak ofiarą kolejnej pułapki zastawionej przez wiedźmina z Gulety, który podmienił jeden z kryształów w jej megaskopie.

Właśnie za pomocą tego urządzenia Samotnica z Koviru próbowała uciec z dawnego miasta vranów. Świadkiem tej sceny stał się Geralt z Rivii, więc jeśli nie pomogliśmy czarodziejce, to niesławna członkini Loży została rozerwana w wyniku magicznej eksplozji. Nic nie stało na przeszkodzie, by uratować Shealę i zabrać feralny kryształ, dzięki czemu wiedźmin dowiedział się, że dotknięta amnezją Yennefer przebywa w leżącym na południu Nilfgaardzie.

Od tamtej pory słuch o czarodziejce zaginął, lecz Radowid poprzysiągł ukarać wszystkie winne zamachu na Demawenda. Nieustępliwemu królowi Redanii udało się w końcu złapać Shealę, która następnie została przewieziona do więzienia Deireadh w Oxenfurcie. Łowcy czarownic poddali ją torturom, bijąc, wyrywając zęby i okaleczając na wiele wymyślnych sposobów. Chociaż dzieliła celę razem z inną członkinią Loży, Margaritą Laux-Antille, to wydawało się, że Radowid zdecydowanie więcej uwagi poświęcał Samotnicy z Koviru.

Odnalezienie obu czarodziejek przez Geralta i Yennefer okazuje się szansą na ucieczkę, jednak skrajnie wycieńczona i złamana torturami Sheala prosi o to, by skrócić jej cierpienie. Ukochana Białego Wilka wyświadcza jej tę przysługę. Tym sposobem sprawdziły się słowa Letho, który na wieść o tym, że zabraliśmy feralny kryształ, stwierdził, że w wyniku naszych działań Shealę czeka dużo gorszy los niż ten, który dla niej przygotował.

Dane z książek Sapkowskiego

Obok niej wyłoniła się z mglistego blasku projekcji Sheala de Tancarville w czarnych, obszytych perłami aksamitach i szyją okręconą boa ze srebrzystych Haew.


Chrzest ognia, str. 38

Sheala de Tancarville, przybyła z Creyden, z Koviru.


Chrzest ognia, str. 38

- Dziękujemy - skinęła głową Shaela de Tancarville. - Jeżeli panie pozwolą, rozpocznę. Pierwsze moje pytanie, droga Filippo, brzmi: dlaczego ja? Dlaczego mnie tu przywołano? Wielokrotnie odmawiałam wysuwania mej kandydatury do Kapituły, złożyłam rezygnację z fotela w Radzie. Po pierwsze, pochłania mnie moja praca. Po drugie, uważałam i nadal uważam, że są w Kovirze, Poviss i Hengfors inni, godniejsi tych zaszczytów.


Chrzest ognia, str. 41

Ciekawostki

 • Nakrycie głowy Sheali to hennin. W średniowieczu ten rodzaj henninu był krytykowany przez duchowieństwo, gdyż przypominał czarcie rogi.
 • Jej autentyczny portret widnieje w Ensenadzie w Lan Exeter.
 • Cynthia, opisując czarodziejki, twierdzi, że Sheala ma męski styl czarowania, jest poukładana i logiczna, ale brakuje jej elegancji i płynności w magii.
 • W angielskiej wersji gry jej imię zostało zmienione (ze względu na wymowę języka angielskiego) na Síle de Tansarville.
 • Dążyła do celu na nic nie zważając. Przykładem jest jej współpraca z najbardziej poszukiwanym przestępcą na Północy, którym był wiedźmin Letho.
 • Ogromny dekolt sukni i wyzywający makijaż noszone przez nią w grze są zupełnie sprzeczne z informacjami o jej stroju i charakterze zawartymi w książkach.
 • Umalowała się do walki z Kejranem.
 • Pewnego razu, komunikując się z Filippą przez megaskop, "widziała" ją w koszuli nocnej i ze śladami wyszminkowanych ust na dekolcie.
 • W grze Wiedźmin 2 (ścieżka Roche'a) odmawia użycia nekromancji.
 • W zależności od wyboru w grze Wiedźmin 3, Shealę może dobić Yennefer lub Geralt, w drugim przypadku czarodziejka zauważy ironiczność sytuacji.

Wiedźmin 2 Zabójcy Królów

Czarodziejka pełni rolę jednej z głównych antagonistek. Poznajemy ją we Flotsam, dokąd udała się w celu zabicia Letho z Gulety pod przykrywką zabicia Kejrana i pozyskania ingrediencji z niego. Razem z nią, Geralt z Rivii zbiera informacje o potworze, by stoczyć z nim ostateczną walkę u jej boku, podczas której Sheala wybawia potwora z wody i przytrzymuje go na brzegu. W czasie pobytu we Flotsam kontaktowała się przez megaskop z Filippą, a wcześniej z Detmoldem, co odkrywa Triss. Tuż przed tym odkryciem, udaje się (prawdopodobnie teleportem) do Dolnej Marchii aby stanąć u boku króla Henselta. Monarcha chce za wszelką cenę spłodzić potomka, ale nie potrafi ze względu na jego wiek. W tym celu właśnie udaje się tam Sheala, aby pobudzić obumarłe narządy rozrodcze króla.

W ścieżce Roche'a, możemy ją spotkać w obozie wojsk Kaedwen, gdzie wspiera króla Henselta jako jego doradczyni. Natomiast w ścieżce Iorwetha towarzyszy monarsze w czasie narad ze Stennisem i Saskią, a potem bierze udział w walce i teleportuje króla do obozu.

W czasie postępu fabularnego, okazuje się, że na jej bezpośredni rozkaz został zamordowany przez Letho król Aedirn: Demawend, a sama stanęła po stronie Kaedwen (przeciwnej do Aedirn, które poparła Filippa) aby zdobyć wpływy w tym państwie. Później, schwytany w Loc Muinne królobójca oskarżył ją oraz inne czarodziejki z Loży o śmierć Foltesta, władcy Temerii, choć tak naprawdę stał za tym cesarz Nilfgaardu Emhyr var Emreis.

Śmierć (Wiedźmin 2: Zabójcy Królów lub Wiedźmin 3: Dziki Gon)

Ostatecznie w zależności od podjętych decyzji, Sheala ginie na skutek użycia w megaskopie skażonego kryształu (podłożonego przez Letho) podczas próby teleportacji. Geralt może ją uratować, mówi mu wtedy, że Yennefer przebywa w Nilfgaardzie.

Zostaje jednak później złapana przez Łowców Czarownic i osadzona w wiezieniu w Oxenfurcie. Przebywa w jednej celi z Margaritą Laux-Antille. Geralt podczas uwalniania Rity, spotyka Shealę bestialsko pobitą na rozkaz Radowida. Prosi Geralta, aby pomógł jej umrzeć.

Dziennik

Obaj z Geraltem znaliśmy Shealę de Tancarville, Samotnicę z Koviru. Niegdyś dumna członkini Loży czarodziejek, która perswazją, intrygą i czarami kształtowała losy świata. Sheala zawsze twierdziła, że kieruje nią troska o dobro magii i ludzkości.

Była niemniej odpowiedzialna za śmierć wielu osób, w tym koronowanych głów, których plany stały w sprzeczności z jej celami. Udział w licznych spiskach i intrygach, w których wiedźmin nierzadko bywał nieświadomym narzędziem, przeszkodą lub ich pośrednią ofiarą, sprawił, że poprzednie spotkania tych dwojga miały dość burzliwy przebieg.

Gdy widzieli się po raz ostatni, można rzec, że Geralt darował Sheali życie, pomimo iż nie miał powodów, by żywić do niej ciepłe uczucia. Niemniej widok skatowanej czarodziejki w lochach króla Radowida budził litość i współczucie.


Być może to właśnie ten uczucia , a może raczej szacunek dla potężnego niegdyś wroga cierpiącego teraz z rąk okrutnych fanatyków , skłonił Geralta do aktu łaski. Świadoma swego losu Sheala de tancarville z wdzięcznością przyjęła szansę , by zginąć godną śmiercią.

Zadanie

 • Wielka ucieczka

Video

Wideos

Sile vs Kayran Sile's death

Uwagi

 • The animation used if Geralt allows Síle to be "torn to bits" is actually the same animation used by the rotfiends when they explode.
 • If you remove the diamond, Síle tells you of Yennefer's location.
 • She sports the inscriptions on her outfit associated to sorceresses.

Galeria

Wiedźmin 2 Zabójcy Królów

Wiedźmin 3 Dziki Gon