Wiedźmińska Wiki

Crossover banner.jpg
Wiedźmin Wiki na Fandomie

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Starsza Krew - krew skażona, skalana, przeklęta. Klątwę rzuciła na matkę Falki - Lara Dorren. Kolejne pokolenia przejmowały ową skażoną krew. Falka, Fiona, Elen, Adalia, Calanthe, Pavetta i Ciri, która stanowiła ostatnią "gałąź" tego pokolenia. Według przepowiedni, przyszły syn Cirilli, miał zostać mścicielem, który zniszczy stary świat, a na jego gruzach zbuduje nowy. Mówiła o tym przepowiednia Ithlinne.

Dane z książek Sapkowskiego

- Czy teraz pojąłeś już, kim jest naprawdę Cirilla, księżniczka Cintry? Dzieci Starszej Krwi... Ostatnia odrośl tego cholernego drzewa nienawiści! Ostatnia gałąź, a na niej ostatnie zatrute jabłuszko...
- Starsza Krew... Tak daleko wstecz... Pavetta, Calanthe, Adalia, Elen, Fiona...
- I Falka.
- Na bogów, to niemożliwe! Po pierwsze, Falka nie miała dzieci! Po drugie, Fiona była legalną córką...
- Po pierwsze, o młodości Falki nie wiemy nic. Po drugie, nie rozśmieszaj mnie, Fenn. Wiesz wszakże, że na dźwięk "legalny" chwytają mnie spazmy wesołości. Ja wierzę w ten dokument, bo moim zdaniem jest autentyczny i mówi prawdę. Fiona, prababka Pavetty, była córką Falki, tego potwora w ludzkiej skórze. Do diabła, nie wierzę w te wszystkie wariackie wieszczby, proroctwa i inne bzdury, ale gdy przypomnę sobie teraz przepowiednię Itliny...
- Skalana krew?
- Skalana, skażona, przeklęta, to można różnie rozumieć. A według legendy, jeśli pamiętasz, właśnie Falka była przeklęta, bo Lara Dorren aep Shiadhal rzuciła klątwę na jej matkę... (...)
A w bajkę o Starszej Krwi ktoś wierzy. Zwłaszcza we fragment mówiący o tym, że z krwi Falki narodzi się mściciel, który zniszczy stary świat, a na jego gruzach zbuduje nowy.
- I tym mścicielem miałaby być Cirilla?
- Nie. Nie Cirilla. Jej syn.


Czas pogardy, str. 152

"Zrodzi się mściciel z mojej krwi - zakrzyknęła w głos. - Zrodzi się ze skalanej Starszej Krwi niszczyciel narodów i światów! On pomści mękę moją! Śmierć, śmierć i pomsta wam wszystkim i pokoleniom waszym!" Tyle jeno zdołała wykrzyczeć, nim zgorzała. Tak zginęła Falka, taką karę poniosła za przelaną krew niewinną.


Czas pogardy, str. 277

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Starsza Krew
Tw3 book brown.png
Przedmiot można przeczytać
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Łup / Zakupu
Cena bazowa
10 Novigradzkie korony
Kupno
19 – 31 Novigradzkie korony
Sprzedaż
1 – 3 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

Copies of this book can be found in the following locations:

  • In the elven mage's laboratory inside the ruins northwest of Wieś Stegny.
  • In house on corner northeast of Ambasada Nilfgaardu marker in Górne Miasto.
  • In house around the Rynek Główny.
  • In a house in San Sebastian.
  • Farma Gelenserów.

Dziennik

Czym dokładnie jest Starsza Krew? Wedle niektórych to potężna elfia klątwa, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. Ci, w których żyłach płynie osławiona Hen Ichaer, mają jakoby nieść ze sobą śmierć i destrukcję, siać w sercach pogardę i nienawiść. Z tej skażonej krwi, jak wieszczy Ithlinne, ma się narodzić mściciel, niszczyciel narodów i światów.

Inni twierdzą z kolei, że Starsza Krew to niezwykle rzadki dziedziczny talent, pozwalający kontrolować czas i przestrzeń w stopniu nieosiągalnym nawet dla elfich Wiedzących. Niestety, niewielu nosicieli tego daru było w stanie w pełni go kontrolować. To prowadziło z kolei do nagłych wybuchów mocy – nieprzewidywalnych i niekontrolowanych, a przez to niezwykle niebezpiecznych dla otoczenia. To właśnie za sprawą takich nieszczęśliwych wypadków miała narodzić się mroczna legenda Starszej Krwi.

Z oczywistych względów nosiciele Starszej Krwi byli zawsze przedmiotem zainteresowania tak możnych, jak i czarodziejów. Ci pierwsi liczyli na to, że przepowiednia o Starszej Krwi jest prawdziwa, że faktycznie zrodzi się z niej mściciel, niszczyciel światów – a oni będą mogli wykorzystać go do własnych celów. Ci drudzy z kolei mieli nadzieję zaprzęgnąć magiczne talenty nosicieli Hen Ichaer, by poszerzyć swą wiedzę i władzę.

Ostatecznie jednak te plany spełzły na niczym – linia Starszej Krwi wygasła bowiem wraz z zaginięciem dziedziczki nilfgaardzkiej korony, Cirilli Fiony Elen Riannon...

W grze Wiedźmin

Starsza Krew
Books Generic other.png
Starsza Krew
Opis
Typ
Książka
Źródło
Lokacje
Kupno
80 oreny
Sprzedaż
16 oreny
ID
it_scroll_226

O możliwościach Źródeł, czli ludzi, w żyłach których płynie Starsza Krew.

Zawartość

Starsza Krew
Vilgefortz z Roggeveen
Nie da się dokładnie prześledzić drogi genu Lary Dorren. Losy całych pokoleń giną w pomroce dziejów, obraz zaciemniają niejasne rodowody bękartów, celowe fałszerstwa historii i zwyczajny brak zródel. W wielu przypadkach Starsza Krew rozrzedzila sie i stracila swoja moc. Ponadto nie kazde Zródlo zawdziecza swoje zdolnosci magiczne obecnosci genu Lary. Nieliczni, u których ujawnila sie mutacja, cechuja sie niezwyklymi zdolnosciami. Potrafia wedrowac w czasie i przestrzeni, posiadaja równiez pewne zdolnosci magiczne. Ich talenty sa jednak dzikie i niekontrolowane. Objawiaja sie pod wplywem stresu lub silnych emocji i zaskakuja nawet ich posiadacza.
Historia zna przypadki wedrowców miotanych w czasie i przestrzeni przez wlasne zdolnosci. Z tego powodu Bractwo Czarodziejów powinno roztoczyc szczególna opieke nad dziecmi-zródlami i wychowywac je pod czujna opieka.

Dziennik

Głosariusz: Starsza Krew

Lokacje