Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Vincent Meis
Vincent Meis 01.jpg
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Temeria
Tytuł(y)
Kapitan
Komendant
Profesja
Dowódca Straży Miejskiej
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Wilkołak (dawniej)
Człowiek
Narodowość
Gors Velen
Przynależność
Straż Miejska (dawniej)
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Ciemny
Kolor oczu
Ciemny
Informacje rodzinne
Rodzina
Carmen (żona)
Wystąpienia

Vincent Meis - dziesiętnik straży miejskiej , kapitan , komendant , mąż Carmen.

Charakterystyka

Kapitan straży miejskiej w Wyzimie Klasztornej, a także wilkołak. Wykorzystywał swe zdolności i instynkty do polowania na bandytów i szumowiny gnieżdżące się w uliczkach Wyzimy.

W zależności od decyzji Geralta, Vincent może zginąć, pozostać wilkołakiem i dalej prowadzić walkę z bandytami lub zostać odczarowanym i założyć rodzinę z Carmen.

Historia

W akcie I z tablicy ogłoszeń Geralt może zabrać list gończy za Magistrem zredagowany przez Vincenta Meisa.

W cut-scence otwierającej akt II wypuścił na wolność Magistra, po tym jak zapłacono za niego kaucję. Po rozegraniu partyjki gry w kości z elfim skazańcem Vincent wejdzie do loszku i ogłosi: "Szubrawcy, król jest dla was łaskawy. W kanałach zalęgła się bestia. Kto pokona kuroliszka, ten zostanie ułaskawiony i odejdzie wolny". Na pytanie Geralta o rękę księżniczki i połowę królestwa jako nagrodę zagroził karą za dowcipy polityczne, po czym przedstawił mu drugiego kandydata do zabicia bestii - osiłka. Jeżeli bohater wygra z tym współwięźniem walkę na pięści, wówczas Vincent nakaże Siemkowi podarowanie śmiałkowi srebrnego miecza. W przypadku przegrania walki z osiłkiem, Vincent zaniepokojony długą obecnością osiłka w kanałach, wyśle tam w końcu Geralta.

W zadaniu "Wielka ucieczka" Geralt zostanie zaatakowany wraz z Zygfrydem z Denesle przez dwóch bandytów Salamandry. Ponieważ Vincent jako jeden z nielicznych wiedział o pobycie Geralta w kanałach, to bohater wysunie podejrzenie o współpracy kapitana z Salamandrą. W rozmowie z detektywem Raymondem Maarloeve zostanie poproszony m. in. o zadanie paru pytań kapitanowi. Rozpocznie się zadanie "Podejrzany:Vincent Meis": na podstawie kilku poszlak (rozmowa z Siemkiem, Raymondem, w kanałach z Zygfrydem oraz ze strażnikami miejskimi po zapytaniu ich o Salamandrę) należy podjąć decyzję o winie Vincenta: jeżeli okaże się niewinny, udzieli informacji o narkotycznych zamiłowaniach Azara Javeda (fisstech i zadanie "Co kryje prawda") oraz podaruje bohaterowi sygnet straży miejskiej, umożliwiający darmowe przejście na groblę lub do szpitala Lebiody). Jeżeli gracz uzna go za współpracownika Salamander, ten obrazi się i będzie odmawiał interakcji z bohaterem.

Na Tropie Salamandry

W pogoni za Azarem Javedem

Niewinnośc Vincenta wyjdzie na jaw, gdy większośc podejrzanych zostanie uniewinniona, zadanie "Sekcja zwłok" wykaże winę Azara, wykonane zostanie zadanie "Wdzięczność grabarza" lub Geralt spotka się z Colemanem na grobli w trakcie wypełniania questa "Szczur". W zadaniu "Na wagę złota" można mu przekazac list Yaevinna do Golana Vivaldiego, co zaowocuje 100 orenami nagrody oraz niezadowoleniem elfiego przywódcy.

W akcie III Vincent nie będzie miał nic interesującego do powiedzenia Geraltowi. W trakcie wykonywania zadania "Zamek i klucz", gdy Geralt weźmie magiczny kamień i opuści kryjówkę Salamander, rozpocznie się cut-scenka z udziałem wilkołaka mordującego przestępców Salamander. Wilkołak poprowadzi rozmowę z Geraltem: wyzna mu, że jest kapitanem Vincentem Meisem i zapyta o pobyt Geralta w kryjówce, a także zapewni wiedźmina, że nie chce się leczyć z likantropii, gdyż postać wilkołaka umożliwia mu skuteczniejsze ściganie przestępców. Niezależnie od tego, co powie bohater, gracz będzie musiał podjąć decyzję o dalszych losach Vincenta, po czym odkrywa jego kryjówkę w starej kuźni i po stwierdzeniu "Co on sobie myślał? Że jest superbohaterem?" wchodzi do kanałów...

Wybór oszczędzenia Vincenta lub zamordowania go wpłynie na zadanie "Tożsamość".

Oszczędzenie Vincenta

Geralt mówi wilkołakowi: "Osądzać należy nie wygląd, a czyny. Wybacz", po czym pozwala mu odejść. Możliwe staje się dalsze poprowadzenie zadania "Piękna i bestia". Okaże się, że jest ukochanym Carmen, cierpiącej przez fakt likantropii Vincenta. Aby wyleczyć mężczyznę należy: dostarczyć pięć liści blekotu na uszycie przez Carmen koszuli leczniczej (Vincent podrze ją w nocy), sporządzić eliksir na tę przypadłość (zrobi to Kalkstein, a specjalnego składnika - łzy dziewicy - trzeba szukać u pielęgniarki lub Zygfryda, jednak ten środek też zawiedzie po tym, jak Carmen wymieszała go z winem, by zmylić ukochanego), a po wypróbowaniu wszystkich tych środków będzie konieczne odwołanie się do tego tradycyjnego - przeprowadzenia rozmowy z Vincentem, po której uświadomi sobie on, że miłość do Carmen jest dla niego najważniejsza i zostanie wyleczony z wilkołactwa.

W trakcie zadania "Bez przebaczenia", gdy Geralt umówi się z Zygfrydem lub Yaevinnem w karczmie Nowy Narakort, spotka na jej dolnym piętrze Vincenta. Kapitan ostrzeże go o nadciągającej zasadzce Salamander, po czym udzieli mu wsparcia w walce z nimi. Zapytany o to, co się stanie z Carmen, ten odpowie: "Zrozumie".

 • Jeżeli zadanie "Piękna i bestia" zostało wykonane, Vincent i jego oddział strażników miejskich zaskoczą maga Salamander i jego zamaskowanych wojowników. W przerywniku fabularnym pojawi się refleksja Geralta o wartościach miłości i przyjaźni w brutalnym świecie zdominowanym przez łajdactwo, po czym porówna obie sytuacje - związek Vincenta i Carmen oraz pomoc kapitana w walce - do takich, jakie mają miejsce w bajkach.
 • Jeżeli zadanie "Piękna i bestia" nie zostało wypełnione, Vincent będzie towarzyszył Geraltowi w walce jako wilkołak. Vincent i Carmen dalej będą razem, chociaż pojawi się inny przerywnik fabularny.

Na początku aktu V Geralt ponownie spotyka Vincenta na grobli. Aby nie narażać Jaskra na niebezpieczeństwo w walce z Salamandrą, zatrzyma w porozumieniu z Geraltem barda przy sobie.

W epilogu, jeżeli Geralt zabił księżniczkę Addę w zadaniu "Jej Wysokość Strzyga", to w trakcie zadania "Zwierciadło lodu" ujrzy Vincenta na swojej drodze. Po krótkiej rozmowie z nim ten przemieni się w wilkołaka i będzie towarzyszyć wiedźminowi w przedostatniej walce w świecie lodowej Wyzimy Jakuba de Aldersberga.

Zabicie Vincenta

Geralt rozpoczyna walkę z wilkołakiem. W jej trakcie Vincent przemienia się w człowieka i prosi o litość, jednak niezależnie od tego, co odpowie mu wiedźmin ("Dlaczego?" lub "Giń, potworze!"), Geralt będzie kontynuował walkę tym razem z Vincentem w ludzkiej postaci. Po zabiciu go można przeszukać jego zwłoki - znajdzie się tam m. in. pierścień oraz sierść wilkołaka (potrzebną do zrobienia eliksiru z sierści wilkołaka - po wypiciu go Geralt zyskuje talent Drapieżnik, dający pięćdziesięcioprocentową premię do ataku i uników, jeżeli Geralt walczy w czasie od północy do świtu). Zadanie "Piękna i bestia" staje się niemożliwe do wykonania, a Carmen zniknie.

W karczmie Nowy Narakort wiedźmin spotka maga Salamander i strażników miejskich: mag wyjawił stróżom prawa winę Geralta, ci zaś rzucili się na niego, by wymierzyć sprawiedliwość za zamordowanie kapitana straży. Wiedźmin musi ich wszystkich zabić.

Na początku aktu V nowy kapitan straży zostawia Geralta w spokoju, jednak aresztuje Jaskra pod dziwnym zarzutem szpiegowania przeciw Temerii. Carmen nie ma najmniejszej ochoty rozmawiać z winnym śmierci Vincenta, kończąc pogawędkę słowami: "Pierdol się, łajdaku!".

W epilogu w Bezpiecznym Domu można po raz kolejny spotkać Carmen. Wówczas opowie mu ona o swoim rozczarowaniu wobec wiedźmina (myślała, że przedstawiciele tej profesji nie są ślepymi zabójcami KAŻDYCH potworów) oraz historię tragicznej, patologicznej młodości na Podgrodziu: o tym, jak Mikul i jego banda ją zgwałcili, a przez wynikłą przez to ciążę została wyklęta i wygnana przez swego ojca (Wielebnego), i że Vincent był jedyną osobą, która ją kochała. Geralt może ją prosić o wybaczenie (ona odpowie, że zrobi to kiedyś, ale nie dziś) lub próbować uświadomić, że zrobił to dla jej dobra, co wywoła jeszcze większą pogardę z jej strony. Po tej rozmowie będzie powtarzać: "Jestem teraz sama, zupełnie sama na tym świecie". W zadaniu "Zwierciadło lodu" Geralt spotka strzygę Addę lub, jeżeli ją również zabił, Rodericka de Wetta.

Ciekawostki i inne Informacje

 • Obecnie jest z Carmen w związku małżeńskim,
 • Obecnie mieszka ze swoją żoną w Gors Velen,
 • Jeżeli zostanie oczyszczony z zarzutów w zadaniu "Co kryje prawda", to udzieli informacji o narkotycznych zamiłowaniach Azara Javeda oraz podaruje Geraltowi sygnet straży miejskiej, umożliwiający darmowe przejście na groblę lub do szpitala Lebiody,
 • Gdy został uratowany wpłynął na Carmen i ta zaprzyjaźniła się z Shani,
 • Głosu w grze udzielił mu Grzegorz Pawlak,
 • W akcie II przejął rolę Wielkiego Łowczego Królewskiego jako zbieracza trofeów,
 • W starej kuźni miał swoją tajną kryjówkę, gdzie trzymał sporą ilość broni,
 • W zadaniu "Na wagę złota" można mu przekazać list Yaevinna do Golana Vivaldiego, co zaowocuje 100 orenami nagrody,
 • Wykorzystywał swe zdolności i instynkty do polowania na bandytów i szumowiny gnieżdżące się w uliczkach Wyzimy. W zależności od decyzji Geralta, Vincent może zginąć, pozostać wilkołakiem i dalej prowadzić walkę z bandytami lub zostać odczarowanym i założyć rodzinę z Carmen,
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer.

Galeria

Wiedźmin (gra komputerowa)

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka

Inne

Powiązane zadania