Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Wicht
Tw3 journal wicht.png
Szczegóły
Rodzaj
Trupojady
Odmiany
Wicht plamisty
Występowanie
Toussaint
Podatności
Olej przeciw trupojadom
Znak Aksji
Składniki
Ucho wichta
Włos wichta
Zielony mutagen
Większy kamień runiczny Trygław
Krew potwora
Kość potwora
Mózg potwora
Szpon potwora
Serce potwora
Esencja potwora
Wątroba potwora
Ślina potwora
Żołądek potwora
Jęzor potwora

Wicht - potwór żyjący na pustyniach i cmentarzach, w ciepłe pory roku jest niebezpieczny jedynie, gdy przebywa się w pobliżu jego siedliska. Od Saovine do Imbaelk śpi mocno.

Dane z książek Sapkowskiego

Jeśli w ciepły czas, weźmy dla przykładu, przy wichtowym kurhanie gmerać, jak dwa a dwa cztery zbudzi się wicht, wyskoczy rozeźlony i gmeracza zji. A od Saovine do Imbaelk gmeraj a grzeb, ile sił starczy: wicht jak stary niedźwiedź mocno śpi.


Wieża Jaskółki, str.

Kilkakrotnie dojrzała w ciemnościach od­blask oczu, a raz usłyszała mrożący krew w żyłach syk, dobiegający ze skalnego rumowiska. Jeżeli z początku no­siła się z zamiarem upolowania czegoś nadającego się do jedzenia, syk całkowicie zniechęcił ją do myszkowania wśród kamieni. Zaczęła uważniej patrzeć pod nogi, a przed oczami stanęły jej ryciny z ksiąg, które oglądała w Kaer Morhen. Gigantyczny skorpion. Scarletia. Przeraza. Wicht. Lamia. Krabopąjąk. Potwory żyjące na pusty­niach. Szła, rozglądając się płochliwie i czujnie nadsta­wiając uszu, ściskając w spotniałej dłoni rękojeść kordzika.


Czas pogardy, str. 254

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wicht can be found near cemeteries. The Bestiariusz can be obtainedby reading "Przygody wichta Franconiego i Kolca".

Bestiariusz

Mówi się, że martwi lubują się w ciszy. Nie wiem, jak martwi, ale wichty na pewno.
– Heinrich Von Grott

Chociaż wicht nie wygląda na szczególnie przyjazną istotę, to nie należy też do stworzeń otwarcie wrogich i pozostawiony w spokoju nie powinien stanowić poważnego zagrożenia. Najczęściej bardziej od walki interesuje go zawartość jego kociołka, w którym warzy mikstury. Gatunek ten zamieszkuje głównie kurhany, bywa też spotykany w okolicach cmentarzy i innych zbiorowych mogił. Okresy zimne wichty spędzają w stanie letargu, bardzo podobnym do ludzkiego snu. Prowadzą żywot ściśle samotniczy, praktycznie nie zdarza się, by stworzenia te występowały w grupach.

Kiedy jednak zakłóci się ich spokój (a żeby to zrobić, wystarczy wejść na terytorium, które wicht uznał za swoje), wichty zmieniają się w niebezpiecznych przeciwników i chociaż są samotnikami, to potrafią przywoływać na pomoc inne potwory.
Pewnym jest, że jeżeli wicht znajdzie się w niebezpieczeństwie, natychmiast wypluje z siebie ektoplazmatyczny roztwór, który w błyskawicznym tempie przekształca się w kilka barghestów. Będą one posłuszne wichtowi i błyskawicznie rzucą się na tego, kogo uznał on za swojego przeciwnika. Jeżeli któryś z nich zostanie zabity, wicht natychmiast postara się zapełnić tę lukę kolejnym sojusznikiem.

Najlepszym sposobem walki z nimi jest atakowanie wichta jako pierwszego, osłaniające go potwory unieszkodliwiając za pomocą Znaku Aksji. Wichty są odporne na truciznę, za to wrażliwe na srebro.

Galeria