Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Miecz wiedźmiński

Wiedźmińskie miecze - Są to miecze tworzone specjalnie dla wiedźminów. Wyróżniamy dwa rodzaje wiedźmińskich mieczy:

  • Zwykłe (Stalowe, Żelazne) - Wykuwane w Mahakamie, wykonane z metalu pochodzącego z meteorytu. Jedne z najlepszych mieczy znanych na Kontynencie, lepsze od sihilli, a ustępujące jedynie gwyhyrom - najlepszym mieczom świata.
  • Srebrne - miecze ze stalowym rdzeniem klingi pokrywanym warstwą srebra, które dla wielu potworów jest zabójcze.

Dane z książek Sapkowskiego

- Ta mój nowy miecz! Prawdziwy, wiedźmiński! Zrobiony ze stali, która spadła z nieba! Naprawdę! Geralt tak powiedział, a on nie kłamie nigdy, przecież wiesz!


Krew elfów, str. 90

- Ładna rzecz - Geralt wykonał sihillem krótki, syczący młyniec, zamarkował szybkie cięcie od lewicy i błyskawiczne przejście do parady wysoką sekundą dexter. W istocie, ładna sztuka żelaza.
- Hę! - parsknął Percival Schuttenbach. - Sztuka żelaza! Weź i lepiej się przyjrzyj, bo za chwilę gotów żeś to kawałkiem chrzanu nazwać.
- Miałem kiedyś lepszy miecz.
- Nie przeczę - wzruszył ramionami Zoltan. - Bo niechybnie pochodził z naszych kuźni. Wy, wiedźmini, umiecie mieczami wywijać, ale przecie sami ich nie robicie. Takie miecze tylko u nas się kuje, w Mahakamie, pod górą Carbon.
- Krasnoludy wytapiają stal - dodał Percival - i wykuwają warstwowe głownie. Ale to my, gnomy, zajmujemy się szlifem i ostrzeniem. W naszych warsztatach. Wedle naszej, gnomiej technologii, tak jak niegdyś robiliśmy nasze gwyhyry, najlepsze miecze świata.

Srebrny miecz wiedźmiński


Chrzest ognia, str. 92

- Wierzę w miecz. Jak widzisz, noszę dwa. Każdy wiedźmin ma dwa miecze. Nieżyczliwi mawiają, że ten srebrny jest na potwory, a ten z żelaza na ludzi. To oczywiście nieprawda. Są potwory, które można ugodzić wyłącznie srebrnym ostrzem, ale istnieją i takie na które działa tylko żelazo. Nie Iola, nie każde żelazo, ale wyłącznie te, które pochodzi z meteorytu. (...) Możesz, oczywiście, że możesz wziąć mój miecz do ręki. Widzisz, jaki lekki? Nawet ty unosisz go bez trudu. Nie dotykaj ostrza, skaleczysz się. Jest ostrzejsze niż brzytwa. Musi takie być.


Ostatnie życzenie, str. 118

Z podłogi podjął podłużny pakunek, grubo owinięty owczymi skórami i okręcony rzemieniem. Rozwinął go, wydobył miecz z ozdobną rękojeścią, w czarnej, lśniącej pochwie pokrytej rzędami runicznych znaków i symboli. Obnażył ostrze, które rozbłysło lustrzanym blaskiem. Klinga była z czystego srebra.


Ostatnie życzenie, str. 26

Na plecach nie miał już swego starego miecza w pochwie z jaszczurczej skóry - jego miejsce zajmowała teraz błyszcząca, piękna broń z krzyżowym jelcem i smukłą, dobrze wyważoną rękojeścią, zakończoną kulistą głowicą z białego metalu.


Ostatnie życzenie, str. 66

Dane z gry Wiedźmin

  • Nikt dokładnie nie wie, z czego wykonana jest klinga wiedźmińskiego miecza. Oczywiście podstawą są znane stopy, lecz legenda głosi, iż podczas jej wykuwania używa się metalu, który pochodzi z meteorytu.
  • Miecz stalowy otrzymujemy od Vesemira w prologu, srebrny zaś w akcie II od klawisza Siemka. Podczas wykonywania misji "Pamięć ostrza" dowiadujemy się, iż miecz ten należał do wiedźmina Coëna.

Miecze wiedźmińskie w filmie i serialu

Ciekawostki i inne informacje

  • Zwykło się mawiać że srebrne miecze są na potwory, a wykonane ze stali na ludzi. Jest to kłamstwo, albo pewne uproszczenie, ponieważ tylko część potworów jest podatna na srebro, na resztę wystarczy stal.
  • W filmie i serialu miecz wiedźmiński został zastąpiony szablą birmańską - jest swego rodzaju połączenie katany japońskiej oraz tradycyjnej szabli.