Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
89.79.179.214 (dyskusja)
(dział potwory (z wikipedii, w większości mojego autorstwa))
(Przeniosłem opis potworów do hasła Bestiariusz http://wiedzmin.wikia.com/wiki/Bestiariusz. Tam chyba lepiej to pasuje)
Linia 29: Linia 29:
 
=== Erotyka w grze ===
 
=== Erotyka w grze ===
 
W czasie gry Wiedźmin spotyka wiele kobiet, z którymi może odbywać intymne spotkania (był to jeden z powodów przyznania grze kategorii wiekowej 18+). Za każdą postać, z którą Geralt odbędzie stosunek, gracz otrzymuje specjalną kartę z jej wizerunkiem. Jednak aby to się zdarzyło, należy wpierw kobietę do tego skłonić. Można to zrobić, obdarowując ją kwiatami, biżuterią, lub innymi wartościowymi przedmiotami, należy też odpowiednio prowadzić rozmowę.
 
W czasie gry Wiedźmin spotyka wiele kobiet, z którymi może odbywać intymne spotkania (był to jeden z powodów przyznania grze kategorii wiekowej 18+). Za każdą postać, z którą Geralt odbędzie stosunek, gracz otrzymuje specjalną kartę z jej wizerunkiem. Jednak aby to się zdarzyło, należy wpierw kobietę do tego skłonić. Można to zrobić, obdarowując ją kwiatami, biżuterią, lub innymi wartościowymi przedmiotami, należy też odpowiednio prowadzić rozmowę.
 
== Potwory ==
 
Poniżej przedstawiono większość potworów, które można spotkać w grze.
 
=== Potwory pospolite ===
 
 
* '''[[Utopiec]]''' - istota utopiona w wodzie, występuje na bagnach, przy rzekach, jeziorach i w kanałach. Preferowany styl walki Szybki. Nieodporny na ogień.
 
 
* '''[[Topielec]]''' - Mocniejszy Utopiec, silniejszy i bardziej wytrzymały. Najlepiej walczyć stylem Szybkim, można też Silnym.
 
 
* '''[[Ghul]]''' - to trupojad, żyje na cmentarzach i w kryptach, żywi się zwłokami, ale także żywymi. Najlepiej wykorzystać styl Silny.
 
 
* '''[[Graveir]]''' - duży trupożerca wyróżniający się ostrym łukiem kostnym na głowie. W walce z nim należy uważać na to by nas nie zatruł; stosować styl Silny.
 
 
* '''[[Alghul]]''' - spokrewiony z Ghulem. Silniejszy i mocniejszy. Walka z zastosowaniem stylu Silnego.
 
 
* '''[[Wywerna]]''' - wielka, skrzydlata jaszczurka. Zawsze żyje w grupie, atakuje kolczastym ogonem i stara się powalić przeciwnika. Podatna na styl walki Szybki.
 
 
* '''[[Wywerna Królewska]]''' - duża Wywerna pełniąca rolę matki innych; dowodzi stadem i jest o wiele silniejsza. Najszybciej można pokonać ją stylem Silnym.
 
 
* '''[[Kikimora robotnica]]''' - przerośnięty pająk szybki i zwinny, w rodzinie Kikimor pełni role zdobywcy pożywienia. Styl Silny lub Szybki.
 
 
* '''[[Kikimora wojownik]]''' - duża, silna i wytrzymała Kikimora chroniąca robotnice, skuteczny jest jedynie styl Silny.
 
 
* '''[[Barghest]]''' - podwładny upiornego psa, zabija ludzi i rodzi się z umarłych psów. Świeci zielonkawo lub seledynowo. Styl Szybki.
 
 
* '''[[Skolopendromorf]]''' - olbrzymia gąsienica z chitynowym pancerzem, żyje pod ziemią. Styl Szybki/Silny - bardzo przydatny znak Igni.
 
 
* '''[[Południca]]''' i '''[[Północnica]]''' - upiory, jeden z nich pojawia się tylko w dzień drugi zaś tylko w nocy. Styl Szybki.
 
 
* '''[[Echinops]]''' - potworna roślina strzelająca kolcami i jadem z łodyg. Należy stosować znak Igni i styl Silny.
 
 
* '''[[Archeospor]]''' - roślina żyjąca tam, gdzie popełniono straszliwą zbrodnię. Podobna do Echinopsa.
 
 
* '''[[Ifryt]]''' - ognisty Potwór tworzony przez czarnoksiężników. Można go pokonać stylem Szybkim.
 
 
* '''[[Bloedzuiger]]''' - przysadzisty potwór, poruszający się niezgrabnie, z otworem gębowym zamiast głowy. Przypomina wielką pijawkę z kończynami. Do pokonania przy użyciu stylu Silnego. Zatruwa swojego przeciwnika, przez co zawsze należy się liczyć z utratą punktów życia.
 
 
* '''[[Bruxa]]''' - wampir płci żeńskiej. Kontrastuje kobiecą sylwetką z upiorną twarzą. Podatna na styl Silny.
 
 
* '''[[Alp (potwór)|Alp]]''' - wampirzyca która umarła w wyniku oszustwa. Stosować Styl Szybki i znak Igni.
 
 
* '''[[Kuroliszek]]''' - Pół smok pół kogut, często mylony z bazyliszkiem. Styl Szybki oraz znak Axii.
 
 
* '''[[Bazyliszek]]''' - to odrażający jaszczur podobny do kuroliszka, potrafi jednym ciosem przewróci. Preferowany Styl Szybki na pojedyńcze osobniki.
 
 
* '''[[Fledder]]''' - silny wampir niższy, ogłusza i wysysa krew powodując zatrucie. Najlepiej wykorzystywać styl Szybki, jeśli mamy go dobrze rozwiniętego lub Silny.
 
 
* '''[[Kościogłów]]''' - potwór, który wyewoluował z człowieka według szalonej wizji Wielkiego Mistrza Zakonu. Najlepiej używać stylu silnego.
 
 
* '''[[Upiór]]''' - fioletowe widmo, udręczona dusza zmarłego człowieka. Lewituje nad ziemią i jest podatny na styl Szybki.
 
 
* '''[[Dziki Gon]]''' - silniejsza odmiana upiora, sługa Króla Dzikiego Gonu. Jest koloru niebieskiego; polecany styl Szybki.
 
 
* '''[[Zjadarka]]''' - wygląda jak brzydka kobieta o obwisłych piersiach i szarej skórze. Pojawia się po zmroku, podatna na styl silny.
 
=== Mutanci ===
 
 
* '''[[Mutant]]''' - efekt pierwszych eksperymentów Salamandry na ludziach. Zwinny i silny, lecz głupi. Zalecany styl Szybki.
 
 
* '''[[Olbrzymi Mutant]]''' - silny i olbrzymi. Kolejne mutacje ludzi przez Salamandrę. Posiada charakterystyczne, wystające kości niczym ciosy. Styl silny.
 
 
* '''[[Mutant zabójca]]''' - udany eksperyment Salamandry. Szybki, zwinny i silny; bliski wiedźminom, lecz pozbawiony uczuć. Najlepiej wykorzystać styl Szybki.
 
 
* '''[[Bracia więksi]]''' - zmutowani rycerze Zakonu Płonącej Róży. Potężni i nieustraszeni. Podatni na styl Silny.
 
 
=== Potwory bossowie ===
 
 
* '''[[Królowa Kikimor]]''' - matka i przywódczyni wszystkich okolicznych Kikimor, składa jaja i żyje w głębokich jaskiniach. Pojawia się w grze tylko raz, gdzie jedynym sposobem na jej pokonanie jest przygniecenie stropem jaskini, w której żyje.
 
 
* '''[[Upiorny Pies]]''' - rodzi się tam gdzie ludzie okłamują się nawzajem, potajemnie zabijają i kryją mroczną prawdę. Inaczej zwany Bestią. Świeci czerwonkawo. Odpowiedni styl Szybki i znaki.
 
 
* '''[[Golem]]''' - kamienny olbrzym odporny na ciosy fizyczne. Pojawia się w grze tylko raz, gdzie można go zniszczyć wykorzystując wyładowania atmosferyczne lub pokonać mieczem stalowym przy użyciu stylu Silnego.
 
 
* '''[[Kościej]]''' - to potwór, który może być stworzony tylko za pomocą silnej magii. Jest jednym z potworów "bossów". Stosować styl Silny i znak Igni.
 
 
* '''[[Król Dzikiego Gonu]]''' - potężny upiór, król zaświatów. Zwiastuje nieszczęście i śmierć. Podatny na oba style, mocny i szybki. Pojawia się pod sam koniec gry.
 
   
 
== Wydanie ==
 
== Wydanie ==

Wersja z 18:11, 4 mar 2008

Wydanie polskie

Wydanie zachodnioeuropejskie

Wiedźmin (ang. The Witcher) to komputerowa gra fabularna tworzona przez CD Projekt Red Studio łącząca spektakularne, zapierające dech w piersiach wizualizacje scen walki oraz skomplikowaną i wciągającą fabułę. Rozgrywka toczy się w świecie stworzonym przez polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego. Jej głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt, a fabuła obejmuje okres po wydarzeniach opisanych w Sadze o Wiedźminie.

Więcej szczegółów o grze można znaleźć w poradniku oraz w internecie

Fabuła

Akcja gry rozpoczyna się w kilka lat po wydarzeniach opisanych przez Andrzeja Sapkowskiego. Tajemniczy osobnik ucieka w deszczu przez las. Pada z wycieńczenia. Krótko potem zostaje odnaleziony przez grupę wiedźminów, którzy rozpoznają w nim rzekomo zmarłego Geralta z Rivii. Geralt zostaje zabrany do siedziby wiedźminów, Kaer Morhen. Tam spotyka swoich starych znajomych Vesemira i Triss Merigold. Jednak cierpiący na amnezję bohater nie pamięta żadnych wydarzeń ze swojej przeszłości.

Radość ze spotkania przerywa niespodziewany atak na Kaer Morhen, kierowany przez potężnego maga i jego tajemniczego wspólnika, zwanego Magistrem. Szybko okazuje się, iż bandyci zaatakowali Kaer Morhen tylko po to, aby zdobyć wiedźmińskie mutagenne eliksiry. Po odpartym ataku wiedźmini i Triss rozdzielają się i ruszają do Temerii, odnaleźć człowieka stojącego za atakiem. Geralt trafia na przedmieścia stolicy Temerii, Wyzimy. Tam stara się dostać do odciętego przez kwarantannę miasta oraz przypomnieć sobie utracone wspomnienia z przeszłości.

Niezgodności z utworami Sapkowskiego

 • Podany w grze rok, w którym dzieją się wydarzenia, 1270, jest błędny - w rzeczywistości gra dzieje się w roku 1273 (5 lat po zakończeniu Wojen Północnych w 1268 i podczas drugiej epidemii Catriony, która rozpoczęła się w 1272)
 • W grze komputerowej Adda, córka Foltesta, nie jest upośledzona i ma rude włosy, co jest sprzeczne z informacjami dotyczącymi dynastii temerskiej uzyskanymi od Andrzeja Sapkowskiego przez administratora jego oficjalnej strony. Gra nie zawiera żadnego wytłumaczenia dla nagłej odmiany jej stanu.
 • Triss Merigold była uczulona na eliksiry i nie nosiła dekoltu z powodu blizn na szyi - pamiątki z drugiej bitwy pod Wzgórzem Sodden.

Silnik graficzny

Wiedźmin oparty jest na zmodyfikowanym silniku graficznym Aurora Engine firmy BioWare znanym do tej pory z pierwszej części gry Neverwinter Nights. Silnik dostosowany został specjalnie do rozgrywki jednoosobowej oraz wykorzystuje biblioteki DirectX w wersji 9.0. Silnik graficzny dzięki technice Shader umożliwia wyświetlanie efektów pogodowych, odbić powierzchni wody, mapowanie środowiska (ang. environment mapping) oraz wykorzystanie tzw. "map świateł" (ang. lightmap).

Rozgrywka

Doświadczenie

W czasie gry bohater zdobywa punkty doświadczenia. Po zdobyciu odpowiedniej ich ilości, postać awansuje na wyższy poziom. Na każdym nowym poziomie postać otrzymuje talenty, dzięki którym może ulepszyć swoje cechy psychofizyczne (siła,zwinność, wytrzymałość i inteligencja), podnieść swoje umiejętności związane z walką mieczami (srebrnym bądź stalowym) oraz szkolić się w używaniu Znaków. Każda ze zdolności zawiera własne drzewo umiejętności, które w każdym przypadku jest podzielone na zdolności aktywne i zdolności pasywne. Zdolności pasywne od momentu ich posiadania zaczynają swoje działanie. Zdolności aktywne natomiast mogą być użyte jedynie na polecenia gracza. Takimi zdolnościami są m.in. Znaki Wiedźmińskie (opisane w rozdziale "System walki").

System walki

System walki w Wiedźminie oparty jest na sekwencjach ciosów. Po wykonaniu pierwszego uderzenia, aby przejść do następnego, silniejszego, gracz musi w odpowiednim momencie kliknąć lewy przycisk myszy. W grze do dyspozycji są trzy różne style walki: silny (do walki z powolnymi, ciężko opancerzonymi przeciwnikami), szybki (do walki z szybkimi lub wycofującymi się przeciwnikami) i grupowy (do radzenia sobie z dużymi grupami przeciwników). Gracz ma możliwość dynamicznego przełączania się pomiędzy stylami. W walce pojawiają się także elementy magiczne - tzw. Znaki Wiedźmińskie (lekkie czary psychokinetyczne). Gracz otrzymuje do dyspozycji pięć takich Znaków: Aard (telekinetyczne pchnięcie), Igni (atak ogniem), Quen (magiczna tarcza), Axii (przejęcie kontroli nad przeciwnikiem) oraz Yrden (magiczna pułapka na potwory).

Erotyka w grze

W czasie gry Wiedźmin spotyka wiele kobiet, z którymi może odbywać intymne spotkania (był to jeden z powodów przyznania grze kategorii wiekowej 18+). Za każdą postać, z którą Geralt odbędzie stosunek, gracz otrzymuje specjalną kartę z jej wizerunkiem. Jednak aby to się zdarzyło, należy wpierw kobietę do tego skłonić. Można to zrobić, obdarowując ją kwiatami, biżuterią, lub innymi wartościowymi przedmiotami, należy też odpowiednio prowadzić rozmowę.

Wydanie

Wydanie podstawowe

W wydaniu standardowym znajdą się:

 • DVD z grą Wiedźmin.
 • Dysk bonusowy z materiałami Video, oraz innymi materiałami kolekcjonerskimi (tapety, arty itp.).
 • Soundtrack z gry Wiedźmin.
 • Instrukcja do gry.
 • Poradnik Gracza.
 • Opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego.
 • Mapa świata gry oraz mapa Wyzimy.

Edycja Kolekcjonerska

W edycji kolekcjonerskiej pojawią się dodatkowo:

A wszystko w ekskluzywnym, stylizowanym opakowaniu na wszystkie elementy pakietu.

Wymagania sprzętowe

Twórcy Wiedźmina podali również wstępne wymagania sprzętowe gry, pozwalające na uruchomienie rozgrywki na średnich detalach. Przedstawiają się one następująco:

 • Pentium 4 2,8 GHz lub odpowiednik AMD
 • 1 GB RAM
 • nVidia GeForce 6600 128MB RAM lub jej odpowiednik ATI

Fakty i ciekawostki

 • Gra będzie wydana w 15 wersjach językowych, z czego w siedmiu wersjach będzie przetłumaczona również ścieżka dźwiękowa.
 • Będą trzy różne zakończenia. Niektóre serwisy podają jeszcze jedno ukryte zakończenie będące połączeniem dwóch.
 • Data wydania planowana jest na 26 października 2007 r. Gra ma się ukazać równocześnie na całym świecie.
 • Produkcja Wiedźmina kosztuje ponad 19 mln złotych.
 • Premierowy nakład szacowany jest na 750 tysięcy egzemplarzy.
 • CD Projekt wyprodukuje ludzkich rozmiarów figurę Geralta, którą będzie można podziwiać w niektórych sklepach i na konwentach.
 • W polskiej wersji gry Geraltowi głosu użyczył Jacek Rozenek.
 • Edycja Kolekcjonerska (2999 sztuk) rozeszła się w ciągu 22 godzin w sklepie internetowym http://sklep.gram.pl
 • Do końca lutego 2008 sprzedano ponad 600 000 egzemplarzy gry na całym świecie.

Nagrody i wyróżnienia

 • 50 pozycja w rankingu 100 najbardziej oczekiwanych gier roku 2007 na http://www.gamer.nl/doc/36536/1 (lista zawiera wszelkie gry nie tylko RPG i nie tylko na PC)
Smallwikipedialogo.png Ta strona zawiera treści pochodzące z Wikipedii. Oryginalny artykuł znajduje się na stronie Wiedźmin (gra komputerowa). Listę autorów można znaleźć w historii strony. Podobnie jak w przypadku Wiedźmińska Wiki, tekst Wikipedii udostępniony jest na licencji GNU Free Documentation License.