Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Icon disambig.svg Ten artykuł dotyczy potwory. Informacje o zadanie znajdziesz tutaj: Panie Lasu (zadanie).
Wiedźmy
Tw3 journal crones.png
Szczegóły
Rodzaj
Relikty
Boss
Tak
Występowanie
Krzywuchowe Moczary
Podatności
Olej przeciw reliktom
Znak Quen

Wiedźmy z Krzywuchowych Moczarów, zwane również Paniami Lasu – trzy czarownice mieszkające w sierocińcu na Krzywuchowych Moczarach

Szepciucha 

Wiedźmy z Velen były istotami tak starymi, że pamiętały jeszcze pierwszych, ludzkich władców, a może nawet przybycie elfów. Wedle powtarzanych przez mieszkańców bagien legend, najstarszą z nich była właśnie Szepciucha.

Jako trybut lub zapłatę w zamian za pomoc żądała najczęściej ludzkich uszu, którymi następnie przystrajała okoliczne drzewa. Za sprawą pradawnej, tajemnej magii, tchniętej w owe makabryczne fetysze, Szepciucha mogła potem słyszeć wszystko, co działo się na moczarach.

Żadna magia nie ustrzegła jej jednak przed śmiercią z rąk Cirilli.

Kuchta 

Wiedźma zwana Kuchtą była średnią z trzech sióstr, jeśli chodzi o wiek – i pierwszą pod względem rozmiarów. Kuchta warzyła ponoć magiczne dekokty i czarodziejskie mikstury, a opowieści mówiły, iż potrafiła także przyrządzić człowieka na kilkanaście różnych sposobów.

W trakcie sabatu okazało się, że siostry istotnie żywiły się ludzkim mięsem, a gotowaną na nim zupą podlewały korzenie przeklętego drzewa rosnącego na Łysej Górze.

Koniec końców Kuchta podzieliła los Szepciuchy, ginąc od ostrza młodej wiedźminki.

Prządka 

Najmłodsza z trzech Wiedźm, Prządka, nie ustępowała szpetotą swym starszym siostrom. To ona właśnie była twórczynią magicznego gobelinu utkanego z ludzkich włosów, zbieranych jako danina od lokalnej ludności, między innymi przy okazji ceremonii postrzyżyn.

Za pomocą owej tkaniny poddani samozwańczych władczyń bagien mogli kontaktować się ze swoimi paniami i zanosić uniżone supliki.

Starcie na Łysej Górze miało położyć kres rządom okrutnych wiedźm, jednak Prządka uniknęła losu starszych sióstr. Udało jej się uciec pod postacią stada kruków, zabierając wcześniej amulet Cirilli.

Zadania

  • Panie Lasu
  • Szepczące Wzgórze
  • Historia Ciri: Ucieczka z moczarów
  • Łysa Góra
  • Powrót na Krzywuchowe Moczary
  • Coś się kończy, coś się zaczyna

Bestiarusz

Dalej, dalej siostry wiedźmy, czarodziejski krąg zawiedźmy! Ot tak, ot tak, ota tak. Trzykroć tak i trzykroć wspak.
– Makveth, Akt I, Scena I

W trudno dostępnych zakątkach świata żyją istoty starsze niż ludzie, nieznane akademikom i czarodziejom. Do takich stworzeń zaliczają się wiedźmy z Krzywuchowych Moczarów. Nikt nie zna ich prawdziwych imion, nie wiadomo również, do jakiego gatunku się zaliczają.

Prości ludzie nazywają trzy siostry Prządką, Kuchtą i Szepciuchą, mówią na nie „Panie Lasu” albo „Dobrodziejki”. Wiedźmy są udzielnymi władczyniami Velen, które wspierają mieszkańców tej biednej krainy, a w zamian wymagają bezwzględnego posłuszeństwa. Władają potężną magią, ale inną niż czarodziejki. Ich moc pochodzi z wody i ziemi, a one same związane są z krainą, w której żyją. Wiedźmy słyszą wszystko, co dzieje się w ich lasach, potrafią przewidzieć przyszłość, kształtować ludzkie losy, szafują błogosławieństwami i przekleństwami.

Wiedźmy uchodzą za nieśmiertelne. Dzięki magicznym wywarom nie starzeją się i potrafią przybrać postać młodych kobiet. Wywary i magiczny związek z ziemią, na której żyją, zapewniają im również nadludzką krzepę i żywotność.

Uwagi

  • By "Krew Mącicielki" the Crones most likely mean Lara Dorren, however it is not officially confirmed who exactly is the Traitress.

Filmy

Galeria