Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

G SS Xarthisius.jpg

Xarthisius - mag z Loc Grim, wróżbita, astrolog na dworze cesarza Ehmyra.

Historia

W przeszłości wywróżył młodemu przyszłemu cesarzowi, że jego klątwę można zdjąć w krajach Północy, za co później otrzymał nagrodę w postaci własnej wieży i sprzętu astrologicznego.

Dostał zadanie od cesarza polegające na zlokalizowaniu Ciri. Terenem tym okazała się pustynia za masywem Tir Tochair, za źródłami Veldy.

Został wtrącony później do lochu, gdyż posłany tam Stefan Skellen nie znalazł nic oprócz skorpionów i sępów.

Dane z książek Sapkowskiego

Ty także się tam stawisz. I przypro­wadzisz tego waszego głośnego maga, tego wróżbitę... Jak mu tam?
- Xarthisius, wasza wysokość. Mieszka w wieży za miastem...


Czas pogardy, str. 240

- Poszukiwaną była tedy owa Cintryjka, kandydatka na cesarzową. Xarthisius ją odnalazł. I co? Mianowano go sekretarzem stanu? Szefem Departamentu Spraw Niewykonalnych?
- Nie. Wtrącono go do lochu już po tygodniu.
(...)
Nie wszystko - pokręciła czarną główką czarodziejka. - Po pierwsze, to nie Xarthisius odnalazł Cintryjkę, nie on sprowadził ją do Loc Grim. Astrolog rozpoczął horoskopy i astromancję już po tym, gdy Emhyr zorientował się, że dostarczono mu fałszywą księżniczkę i rozpoczął intensywne poszukiwania prawdziwej. A do lochu, stary błazen, powędrował za zwykły błąd w sztuce lub szalbierstwo. Określił bowiem, jak udało mi się ustalić, miejsce pobytu poszukiwanej osoby z tolerancją radiusa rzędu sto mil. A terenem tym okazała się pustynia, dzikie pustkowie gdzieś aż za masywem Tir Tochair, za źródłami Veldy. Stefan Skellen, którego tam posiano, znalazł wyłącznie skorpiony i sępy.


Chrzest ognia, str. 191

- Z kraju musiałem uchodzić. To zaś, że ratunku na urok powinienem szukać na Północy, za Schodami Marnadalu, wyczytał w gwiazdach pewien trochę zwariowany astrolog o imieniu Xarthisius. Potem, gdy już byłem cesarzem, podarowałem mu za to wieżę i sprzęt. Podówczas musiał pracować na pożyczonym.


Pani Jeziora, str.

Galeria

Gwint