Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Zgnilec
Tw3 journal rotfiend.png
Szczegóły
Rodzaj
Trupojady
Odmiany
Pożeracz
Składniki
Krew zgnilca
Krew pożeracza
Skóra nekrofaga
Mózg potwora
Kość potwora
Krew pożeracza
Serce potwora
Wątroba potwora
Ślina potwora
Jęzor potwora
Kieł z potwora

Bestiariusz

Pewnie, że cuchnie. Myślałeś, że nazywają je zgnilcami, bo ładnie pachną?
– Vesemir, instruktor wiedźmińskiej Szkoły Wilka

Zgnilec wygląda jak rozkładający się, obdarty ze skóry człowiek, którego głowa nabrzmiała od gromadzących się pod czaszką gazów. Ich pojawienie się zwiastuje obezwładniający wręcz smród zgnilizny, któremu zawdzięczają swą dźwięczną nazwę. Groźną odmianą zgnilca jest pożeracz, którego cechuje nienasycony apetyt na ludzkie mięso.
Kiedyś zgnilce i pożeracze były rzadkością, dziś jednak, w dobie bezustannych mordów i wojen, stały się plagą pól bitewnych i okolic dotkniętych zarazą. Choć zgnilec żywi się głównie padliną, czasem atakuje też żywych. Zgnilce żerują zwykle w dużych grupach, stanowią więc wielkie zagrożenie dla samotnych podróżnych – zwłaszcza że potrafią prześcignąć cwałującego konia.

Ciało zgnilca wypełnione jest powstałymi w wyniku procesu rozkładu gazami, które są trujące nawet dla odpornych na większość toksyn i jadów wiedźminów. Co więcej, te wyziewy są też wyjątkowo łatwopalne, co oznacza, że byle iskra, nie wspominając o nieostrożnie rzuconym Znaku Igni, może wywołać eksplozję. O wybuch szczególnie łatwo, gdy zgnilec umiera, a jego ciałem wstrząsają niekontrolowane drgawki.

Zgnilce i pożeracze wychodzą na żer o zmierzchu bądź nocą – wówczas też są groźniejszymi przeciwnikami, niż za dnia.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Zgnilec
Tw2 journal rotfiend.png
Szczegóły
Rodzaj
Trupojad
Odmiany
Zgnilec
Pożeracz zwłok
Występowanie
Pola bitew
W pobliżu obszarów dotkniętych dżumy
Kopalnie Vergen
Odporności
Zatrucie
Krwawienie
Podatności
Olej przeciw trupojadom
Taktyka
Szybkie i silne uderzenia i odskok przed jego "wybuchem" podczas umierania.
Składniki
Krew trupojada
Oczy trupojada
Skóra trupojada
Zęby trupojada
Język zgnilca
Diamentowy pył
Dodatkowe
Trofeum ze zgnilca

Zgnilce są dalekimi kuzynami ghuli. Ciało zgnilca jest niemal zupełnie pozbawione skóry, widać odsłonięte węzły nagich mięśni. To dzięki nim charakterysuje się wielką sprawnością i zwinnością, które są jego głównymi atutami w walce. Przód klatki piersiowej potwora zdobią ostre wyrostki kostne mostka i żeber. Tył czaszki jest pokryty naroślami nabrzmiałymi od gromadzących się wewnątrz gazów. Podobnie jak inne trupojady, również zgnilec jest obcym reliktem, efektem Koniunkcji Sfer.

Zgnilec został stworzony na potrzeby gry Wiedźmin 2.

Przydatne Eliksiry: Jaskółka, Gawron, olej przeciwko trupojadom.

Zadania

  • Zlecenie na zgnilce

Dziennik

Jakie są zgnilce, każdy widzi. Nie trzeba zresztą widzieć, wystarczy usłyszeć nazwę, a od razu staje się jasne, co kryje się za owym przykrym mianem. Stworzenia te rozpleniły się po ostatniej wojnie północnej i dzisiaj nękają wsie na pustkowiach i leśne osady.
Zgnilce są trupojadami, czyli żerują na padlinie i ludzkich zwłokach, co nie znaczy, że nie atakują żywych. Można je spotkać na pobojowiskach, w pobliżu miast ogarniętych epidemią, przy wsiach, w których panuje głód. Jeśli dostrzeżecie gdzieś zgnilca, możecie być pewni, że w okolicy jest ich więcej. Pojawiają się znienacka, a zagrożone znikają jeszcze szybciej, przez co bardzo trudno wybić je do nogi. Zamiast uganiać się za zgnilcami, lepiej odciąć je od źródła pożywienia, znaczy spalić truchła w okolicy. Nie pogrzebać, a właśnie spopielić, bo zgnilce kopią z wprawą i animuszem. Pozbawione pożywienia bestie wyniosą się w poszukiwaniu nowych terenów.
Ze zgnilcami można walczyć i stylem szybkim, i silnym, przy czym styl szybki zazwyczaj wydaje się bardziej odpowiedni. Samo zabicie zgnilca nie jest trudne, należy jednak przeżyć moment po jego śmierci. Martwe ciało potwora uwalnia wybuchowy gaz, który może zająć się od byle iskry. Eksplozja rani nie tylko wiedźmina, ale i pobliskie zgnilce oraz wywołuje reakcję łańcuchową, przeto dogorywającego potwora należy odciągnąć od pobratymców. Przyciśnięty do muru zgnilec wpada w furię i atakuje w ślepym szale. Tego ataku trzeba uniknąć, bowiem chaotyczne ciosy bestii wyprowadzane są z histeryczną siłą. Ucieczka nigdy nie jest dobrym wyjściem w starciu ze zgnilcami, ponieważ stworzenia wskakują uciekającemu na plecy, obalają go i pokonują masą. Z kolei rejteradę zgnilców trudno powstrzymać, chyba że dysponuje się bombą, której eksplozja ogłusza potwory, gdy zakopują się w ziemi, i czyni je bezbronnymi.
Zgnilce są trupożercami, więc olej przeciw trupojadom jest dla nich zabójczy – w przeciwieństwie do zwykłych trucizn, do których bestie przywykły, pożerając padlinę. Zgnilców nie da się wykrwawić, ponieważ ich krew krzepnie bardzo szybko, ale w walce z nimi skuteczne są za to wszystkie inne wiedźmińskie sztuczki, od Znaków poczynając, na pułapkach i bombach kończąc.

Galeria