Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Aard

Znak Aard w grze

Znak Aard - znak ten powoduje wytworzenie i pchnięcie energii od siebie w kierunku przeciwnika lub przeszkody. Jest to proste zaklęcie z grupy czarów telekinetycznych. Bazuje na żywiole powietrza. W grze znaku możemy się nauczyć po znalezieniu i dotknięciu odpowiedniego kręgu żywiołów.

Dane z książek Sapkowskiego

- Tak zwany znak Aard, Ciri, to bardzo proste zaklęcie z grupy czarów psychokinetycznych, polegające na pchnięciu energii w żądanym kierunku. Siła pchnięcia zależy od koncentracji woli rzucającego i wydanej mocy. Może być znaczna. Wiedźmini zaadaptowali to zaklęcie, korzystając z faktu, że nie wymaga ono znajomości magicznej formuły - wystarczy koncentracja i gest. Dlatego nazwali to Znakiem. Skąd wzięli nazwę, nie wiem, być może ze Starszej Mowy, słowo "ard" znaczy, jak wiesz, "góra", "górny" lub "najwyższy". Jeżeli tak, to nazwa jest bardzo myląca, bo trudno o łatwiejszy czar psychokinetyczny.


Krew elfów, str. 290

Zaślepiona wściekłością strzyga runęła do ataku, wyjąc. Geralt czekał spokojnie, uniesioną prawą dłonią kreślił przed sobą znak Aard. Strzyga poleciała w tył kilka kroków, jak uderzona młotem, ale utrzymała się na nogach, wyciągnęła szpony, obnażyła kły. Jej włosy uniosły się i załopotały jak gdyby szła pod gwałtowny wiatr. Z trudem, charcząc, krok po kroku, powoli, szła. Jednak szła. Geralt zaniepokoił się. Nie oczekiwał, że tak prosty Znak zupełnie sparaliżuje strzygę, ale i nie spodziewał się, że bestia pokona opór tak łatwo. Nie mógł trzymać Znaku zbyt długo, było to zbyt wyczerpujące, a strzyga miała już do przebycia nie więcej niż dziesięć kroków. Raptownie zdjął znak i odskoczył w bok.


Ostatnie życzenie, str.

Wiedźmin złożył palce w Znak Aard i władował w głowę maksymalną ilość energii, jaką udało mu się zmobilizować. Energia, materializując się w otaczającej głowę poświacie jako oślepiający promień, uderzyła w cel. Huknęło tak, że Geralta zakłuło w uszach, a od wsysanego przez implozję powietrza aż zaszumiały wikliny.


Ostatnie życzenie, str.

Ciekawostki

  • W Starszej mowie słowo "ard" znaczy: góra, górny lub najwyższy. Dla czarodziejów było to proste zaklęcie psychokinetyczne, lecz dla wiedźminów było to wystarczające zaklęcie do ogłuszenia lub zwalenia przeciwnika z nóg.

Dane z gry Wiedźmin: Gra Wyobraźni

  • "Prosta moc z grupy czarów psychokinetycznych, polegająca na pchnięciu energii w żądanym miejscu. Niekiedy bywa używana, aby ściąć przeciwnika z nóg lub odepchnąć nadlatujący pocisk. Znak zakreśla się palcami prawej ręki. Zwykle uderzenie wystarcza aby przewrócić osobę o przeciętnej posturze(...)"